"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
Audio
  • O "Śpiącej Alicji" Jodith Hooper i życiu Alicji James opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Sundraw Photography

Autorką "Śpiącej Alicji" jest Jodith Hooper, która dotychczas zajmowała się literaturą popularno-naukową. - Teraz napisała fabularyzowaną biografię zapomnianej przez świat siostry słynnego brytyjskiego pisarza Henry’ego Jamesa i wybitnego amerykańskiego psychologa Williama Jamesa - opowiadała o autorce "Śpiącej Alicji" Kinga Michalska.

Jak tłumaczyła źródłami, z których Hooper czerpała wiedzę były nie tylko pamiętniki James, ale także obszerne listy, które pisała ona do swoich braci. - Dlatego w tej książce dużo jest elementów ukazujących też specyfikę tamtej epoki. Alicja pobierała bardzo wszechstronne wykształcenie, które - jak się okazało - miało jej pomóc wyłącznie w znalezieniu męża - opowiadała Michalska. Jak podkreślała, James, jako osoba przewlekle chora, będąc przykutą do łóżka, stawała się paradoksalnie jeszcze lepszą obserwatorką absurdów otaczającego ją świata. - Zamknięcie w sypialni sprawiało, że James starała się też żyć pełnią życia, bo wiedziała, że dość szybko to życie może się skończyć - opowiadała Michalska.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, w której Kinga Michalska opowiadała nie tylko o książce "Śpiąca Alicja", ale przybliżała także historię życia James.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 11.07