X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bądź moim bogiem". Historia jak z Almodóvara?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 16:05
- W "Bądź moim bogiem" prowadzę z czytelnikiem swoistą grę. Ta książka jest o tym, jak można przejrzeć się w biografiach innych i jak własny życiorys można mitologizować - mówił Remigiusz Grzela, który w Czwórce pojawił się z okazji nowego wydania tej napisanej w 2007 roku powieści.
Audio
  • Remigiusz Grzela o nowym wydaniu książki "Bądź moim bogiem" (Stacja Kultura/Czwórka)
Remigiusz Grzela, pisarz
Remigiusz Grzela, pisarzFoto: PAP/Marcin Obara

Remigiusz Grzela Zawsze jest tak, że jedna książka prowadzi mnie do innej. Najpierw jest jakiś naskórkowy wątek, a potem tę historię odkrywam

- W pierwszym wydaniu "Bądź moim bogiem" bardzo dużo ukryłem. Gdy przygotowywałem nowe nowe, postanowiłem dużo odsłonić - zdradzał zaproszony autor. - Dodałem epilog, w którym można prześledzić, kto był kim. Zostawiam jednak sporo niedopowiedzeń - opowiadał Remigiusz Grzela.

"Bądź moim bogiem" opowiada historię żydowskiej śpiewaczki Wiery Gran posądzonej o kolaborację z Niemcami w czasie II wojny światowej. - To złamało jej życie - zaznaczył Remigiusz Grzela, wspominając swoje spotkania z bohaterką książki. - Ona była udręczona obsesjami. Przez całe życie walczyła, żeby się oczyścić - dodał Remigiusz Grzela.

Remigiusz Grzela Ta książka wyszła, gdy Wiera Gran jeszcze żyła, na początku 2007 roku. Pojechałem do Paryża, żeby jej ją zawieźć. Wtedy opiekowały się nią siosty zakonne w domu, w którym żył Norwid

W rozmowie z Kasią Dydo pisarz opowiadał także o innych postaciach pojawiających się w powieści, o ubieraniu faktów w fikcję, o tym, dlaczego Wiera Gran uważała, że jest w jego książce przejaskrawiona oraz w jaki sposób w "Bądź moim bogiem" zawarł almodovarowską nostalgię.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Remigiusz Grzela (pisarz)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska przedwojenna". Historia opowiedziana zdjęciami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:04
O albumie, który odkrywa przed nami fascynującą rzeczywistość II Rzeczpospolitej w Czwórce opowiadał Andrzej Barecki, współautor odpowiedzialny za projekt graficzny "Polski przedwojennej". Dlaczego otwiera go rozdział ze zdjęciami jeszcze z okresu zaborów?   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja plastyczna głosu w "Sztukmistrzu z Tczewa"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 11:58
- W mojej książce w sposób łatwy i przyjemny wyjaśniam z pozoru trudne rzeczy - mówi w Czwórce Jakub Porada, dziennikarz telewizyjny, podróżnik, ekspert od mówienia, a także kiedyś aktor scen muzycznych. 
rozwiń zwiń