Kedi. Film o najważniejszych mieszkańcach Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 12:40
Takiego Stambułu jeszcze nie znaliśmy. "Kedi - sekretne życie kotów" to turecki dokument, w którym na tureckie miasto patrzymy okiem mieszkających tam czworonogów.
Audio
  • O fenomenie filmu "Kedi - sekretne życie kotów" i jego bohaterów (Stacja Kultura/Czwórka)
Koty bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu (na zdj. główny bohater filmu Kedi)
Koty bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu (na zdj. główny bohater filmu "Kedi")Foto: mat. prasowe/M2 Films

Czytaj także
koty 1200.jpg
Co i jak słyszą nasi czworonożni ulubieńcy?

Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. - W tym mieście mieszka około 15 milionów ludzi i myślę, że tyle samo kotów - mówi Anna Akbike-Sulimowicz, tłumaczka literatury tureckiej.

Koty są wszędzie - na budowach, w pustostanach, w zamieszkałych domach, na targowiskach, w sklepach, w biurach, a nawet w meczetach. - Fenomenem Stambułu jest to, że przechodnie zatrzymują się przy nich, głaskają, dbają o nie. Generalnie koty w Turcji traktowane są dobrze. Uchodzą za zwierzęta czyste - wyjaśnia rozmówczyni Dominiki Klimek. - To wszystko dzięki Mahometowi... - dodaje.

Czy filmowa opowieść o stambulskich kotach podbije również polskie kina? Przekonamy się w piątek, 28 lipca.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 27.07.2017

Godzina emisji: 11.40

kul/kd