"Ostatni intruz" - intryga w "klaustrofobicznej atmosferze zbrodni"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 15:39
Główna bohaterka "Ostatniego intruza", Antoinette Conway, jest jedyną kobietą w wydziale zabójstw. - W bardzo męskim środowisku musi zmagać się ze złośliwościami kolegów i szykanami przełożonych - mówiła ekspertka Czwórki.
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o książce "Ostatni intruz" Tany French (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lario Tus

kobieta retro noir blondynka 1200.jpg
"Czarnooka blondynka" - klasyczna intryga w stylu noir

- Wydaje się, że nowa sprawa, którą musi rozwiązać, podobnie jak poprzednie, również będzie banalna: młoda kobieta upada podczas kłótni i umiera. Powoli okazuje się jednak, że w tym razem nic nie będzie takie, jak wygląda na początku - opowiadała Michalska. - W tej książce nie ma pościgów i szybkich zwrotów akcji. Napięcie budowane jest przez klaustrofobiczną atmosferę, dużo jest wewnętrznych monologów głównej bohaterki, introspekcji. Czytelnik zastanawia się, co jest prawdą, a co wyłącznie jej wyobrażeniem.

Jak tłumaczyła Michalska, Tana French, autorka "Ostatniego intruza", absolwentka teatrologii i aktorstwa, ma na koncie już sześć bestsellerów. - Dobrze czuje się w historiach o wydziale zabójstw policji w Dublinie. Dotychczas napisała po kolei "Zdążyć przed zmrokiem", "Lustrzane odbicie", "Bez śladu", "Kolonia" i "Ścianę sekretów", a teraz "Ostatniego intruza" - wymieniała Kinga Michalska.

Co przyciąga czytelników w jej literaturze i czego dotyczą społeczne wątki w książkach French? Czego dowiadujemy się o pracy dublińskiej policji z kart "Ostatniego intruza"? O tym w nagraniu rozmowy z Kingą Michalską ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 11.20

kd/mg