Batman mógłby być dziadkiem Małej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 14:15
Batman pierwszy raz pojawił się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics, w maju 1939 roku. Od tamtej pory jest stale obecny w uniwersum amerykańskich superbohaterów. Cały czas jest człowiekiem i walczy ze złem. 
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Keith Homan

W tym roku wiele postaci ze świata popkultury obchodzi swoje urodziny. Batman ma na karku już osiemdziesiątkę, za to Mała Syrenka skończyła trzydziestkę. 

Batman jest doskonałą kombinacją archetypów bohaterów - jest geniuszem, biznesmenem, playboyem i wojownikiem o sprawiedliwość Paweł Pyrka

- Zawsze myślałam, że pracę magisterską napiszę o Szekspirze, bo chciałam być taka ambitna, ale kiedy zobaczyłam, ile już jest tych prac, to uznałam, że są to nudy i chcę zrobić coś ciekawszego - wspomina Joanna Hebda, doktorantka SWPS, która swoją pracę magisterską poświęciła zmianom wizerunku Batmana, przez pryzmat zmian historycznych i społecznych. - To było ogromne zadanie, bo komiksów wyszło 1850 w samych zeszytach. 

Joanna Hebda podkreśla, że Batman jest postacią niemal mityczną. W licznych opowieściach bywał wplątywany przez autorów w losy historii (jak II wojna światowa i walka z nazistami czy afera Watergate).

Joker 1200.jpg
Premiery tygodnia: "Joker", "Był sobie pies 2", "Czarny mercedes"

- Źródłem jego popularności jest cała masa czynników. Przede wszystkim jest to postać, w całym uniwersum superbohaterów, najbliższa nam, czytelnikom, widzom - mówi doktor Paweł Pyrka, filolog, kulturoznawca, amerykanista z Uniwersytetu SWPS. - Jest to człowiek i jego człowieczeństwo jest w wielu komiksach i filmach podkreślane. Popełnia błędy i je naprawia. Nie posiada nadludzkich mocy, nie jest półbogiem, ani herosem z mitologii ani klasycznej, ani współczesnej mitologii superbohaterów - dodaje. 

Batman w ciągu 80. lat swego istnienia w popkulturze walczył z wieloma wrogami. Jak odnajduje się w światach alternatywnych? Jak filmy kreują jego wizerunek? Za co lubimy go najbardziej?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 11.41

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Asteriks ma już 60 lat, a Mecwaldowski zaszczyt bycia jego głosem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 14:17
Do kin wchodzi kolejna ekranizacja historii o dzielnym Galu Asteriksie i jego przyjacielu Obeliksie. A warto też wiedzieć, że dziarscy Galowie kończą w tym roku 60 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Avengers: Koniec gry" - co dalej z superbohaterami?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 18:30
25 kwietnia na ekrany kin wejdzie kolejny superfilm o superbohaterach. - "Avengers: Koniec gry" to produkcja owiana tajemnicą. Mamy zwiastuny i mamy plakat z bohaterami, którzy zginęli w ostatnim filmie, ale także poza kadrem - opowiada Kuba Koisz. 
rozwiń zwiń