"Kadr", "Kosmos", "Adria", "Pokój" - nie istnieją. Trwają w albumie i na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:18
Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski kilka lat temu ruszyli w podróż, która przerodziła się w wielki projekt. Na tysiącach fotografii udało im się uwiecznić 400 dawnych kin. 
Audio
  • Ewa Cieniak i Mariusz Grabarski wspominają małe kina i ich znaczenie (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Paras Rathod

- Wspominam kina, które najbardziej podobały, urzekły mnie architekturą, usytuowaniem w przestrzeni miejskiej - przyznaje Ewa Cieniak. - Do nich należy kino "Karmen" ze Środy Śląskiej, a drugie to kino "Adria", istniało w Łodzi, nie wiem czy nadal tam jest. Zaprowadził mnie tam tata i razem z nim oglądałam pierwszy swój film kinowy - dodaje. 

Mariusz Grabarski wspomina lubelski "Kosmos", ale takich miejsc na kinowej mapie polski było kiedyś blisko 2000. - Z Bartkiem zaczęliśmy uwieczniać te kina trochę niechcący - zdradza gość Dominiki Klimek. - Pojechaliśmy na Podlasie, dojechaliśmy do Drohiczyna i Siemiatycz, i tam zobaczyliśmy kino "Daniel" - nazwane tak na cześć Daniela Olbrychskiego, który stamtąd pochodzi. Tam dostaliśmy olśnienia: co się dzieje z tymi kinami, że są zapomniane, zamieniane na sklepy, wypożyczalnie, inne przybytki kultury, ale kinami przestają być - dodaje. - Tak powstał plan jeżdżenia po Polsce by uwiecznić architekturę starych kameralnych kin. Wtedy nie było jeszcze pomysłu na portal, album czy wystawę.  

Czwórkowi goście z sentymentem wspominają ciszę, nastrój, spokój i kameralność dawnych kin, coś czego brakuje dzisiejszym multipleksom. 

Jak Ewa i Bartek szukali dawnych kin? Skąd wziął się tytuł ich albumu: "Tu było kino. Album o końcu świata małych kin"? Jak zbudowana jest wystawa zdjęć w Domu Kultury Kadr? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

Część prac Ewa Cieniak i Bartka Nowakowski będzie można oglądać w Domu Kultury Kadr już od 19 października. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Ewa Cieniak (współautorka i realizatorka wystawy), Mariusz Grabarski (Dom Kultury Kadr)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Fotoreportaż. Mikroświaty Justyny Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 16:05
- Fotografia to dla mnie medium, którego używam do opowiadania o świecie - mówi Justyna Mielnikiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Kuza: najlepiej klikają się historie z pozytywnym przesłaniem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 16:45
"Krótka historia jednego zdjęcia" to projekt, w którym Jakub Kuza opisuje historie uchwycone w kadrze z innej perspektywy. Opowiada o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka. 
rozwiń zwiń