Chłopi 2050. Magdalena Popławska, Marcin Dorociński i Bartłomiej Topa ratują świat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 13:20
- Ciężko pracować w show biznesie i żyć zgodnie z ekologią. Segregacja śmieci na planach zdjęciowych czy wegańskie posiłki to nie jest obowiązująca norma - mówi Magdalena Popławska, która m.in. z Marcinem Dorocińskim i Bartłomiejem Topą wzięła udział w słuchowisku "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej".  
Audio
  • Magdalena Popławska i Cezary Zbierzchowski o słuchowisku "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej" (Stacja Kultura/Czwórka)
Magdalena Popławska w trakcie nagrań słuchowiska Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej
Magdalena Popławska w trakcie nagrań słuchowiska "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"Foto: Storytel/print screen

Czytaj także
ekologia 1200.jpg
Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Chłopi 2050 na tle wycinanego lasu

Bazując na słynnej powieści Władysława Reymonta i raporcie organizacji WWF o Polsce połowy XXI wieku pisarz Cezary Zbierzchowski stworzył realistyczny obraz naszej przyszłości. Na tej podstawie stworzył słuchowisko dla Storytel. - W pierwszej sekundzie takie połączenie wydało mi się karkołomne, ale po dobie analizy doszedłem do wniosku, że ma to sens - mówi autor. - Postanowiłem oprzeć fabułę o konflikt związany z wycinką lasu. To jest bardzo aktualny temat - obecny i dziś, i poruszony przez Reymonta w "Chłopach".

Czytaj także
muzyka 1200.jpg
Seriale do słuchania - najlepsze soundtracki

Od technologii nie da się uciec

Akcja słuchowiska rozgrywa się na polskiej wsi w roku 2050. Roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a Reymontowskie Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. - W "Chłopach 2050" jestem lekarką, która pojawia się w życiu głównego bohatera Antka, granego przez Marcina Dorocińskiego. Próbuję wyciągnąć go z depresji i jednocześnie uświadomić. Choć Antek stawia opór - opowiada aktorka.

Ratowanie świata to nie obowiązek, tylko tragiczna konieczność

Jak podkreślają zaproszeni do studia goście słuchowisko ma przyczynić się do zwiększania świadomości o tym, w jakiej znajdujemy się sytuacji i że widmo katastrofy klimatycznej jest realne. - Ratowanie świata to najrozsądniejsza rzecz, jaką możemy dziś zrobić - przekonuje Zbierzchowski, a Popławska dodaje: symptomy katastrofy odczuwamy wszyscy, choć nie każdy chce się do tego przyznać. Tymczasem to się dzieje tuż obok nas - dodaje aktorka.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Magdalena Popławska (aktorka), Cezary Zbierzchowski (autor słuchowiska)

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 11.15

kul/kd

Czytaj także

Baranovski: dystans jest najbardziej potrzebny artyście

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:30
Złote single, jedna płyta, trzy nominacje do Fryderyków. Czas na trasę koncertową. Baranovski w najbliższym czasie zagra 23 koncerty. Krytycy mówią: tak się robi rasowy pop. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karaś i Rogucki: opowiadamy historię o nieusuwalnym smutku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:30
- Romantyzm odnosimy do sfery uczuć, a nie do lektur szkolnych. W naszym rozumieniu romantyczność to emocje związane z miłością, ale także ze strachem przed tym, co nieuniknione - mówią Piotr Rogucki i Kuba Karaś. Debiutancki album duetu - "Ostatni bastion romantyzmu" - ukazał się 14 lutego. 
rozwiń zwiń