"333 popkultowe rzeczy... lata 90.", czyli Czwórka iNSPIRUJE

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:55
Gdyby sezon wiosna-lato 2020 przebiegał normalnie, w świecie upływałby pod znakiem powrotu do lat 90. Czwórka wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy pamiętają kolorową dekadę i tym, którzy się nią inspirują. Od 27 kwietnia Bartek Koziczyński będzie czytał wybrane hasła ze swojego leksykonu "333 popkultowe rzeczy... Lata 90."
Bartek Koziczyński
Bartek KoziczyńskiFoto: Czwórka

Bartek Koziczyński, dziennikarz radiowej Czwórki, autor m.in. książki o Red Hot Chili Peppers i leksykonu o popkulturze PRL-u, od poniedziałku 27 kwietnia o godz. 10.45 będzie czytał i komentował wybrane hasła ze swojej książki "333 popkultowe rzeczy... Lata 90."


Okł. książki Bartka Koziczyńskiego/mat. pras. Okł. książki Bartka Koziczyńskiego/mat. pras.

A te hasła to: osoby, filmy, piosenki, slogany reklamowe, seriale, kreskówki, moda, które wpłynęły na nasze myślenie, styl i sposób mówienia. Będą więc i buty z diodami, i musical "Metro", i "Trzynasty posterunek". Lata 90. to także liczne objawienia technologiczne: Windows, GPS, SMS-y, płyty CD, odtwarzacze MP3, cyfrowe aparaty, PlayStation - wszystko to, bez czego dziś, nie wyobrażamy sobie życia. To wtedy wystrzelono teleskop Hubble’a, sklonowano owcę Dolly, a świat stał się nagle globalną wioską dzięki rozwojowi internetu i telefonii komórkowej.

ZOBACZ TAKŻE "Nibykwiaty" pokazują wielopoziomowy koniec >>>

W Polsce Andrzej Sapkowski napisał sagę o Wiedźminie, Władysław Pasikowski dialogami z "Psów" nie tylko wyznaczył nowe filmowe standardy, ale wszedł do polszczyzny, a "Młode Wilki" Jarosława Żamojdy biły kasowe rekordy. Varius Manx z Anitą Lipnicką zdobywali laury za piosenkę "Zanim zrozumiesz", a "Teksańskiego" grupy Hey przy ogniskach śpiewali wszyscy. To także czasy Kalibra 44, ale i niezwykłej popularności disco polo.

Bartek Koziczyński wskrzesi fascynujące zjawiska tamtych czasów w audycji "Stacja Kultura" codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.45.

ZOBACZ WIĘCEJ "Rock Blok" - audycja Bartka Koziczyńskiego w Czwórce >>>

***

Czwórki można słuchać na stronie www.czworka.online, w systemie DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio. 

mat. pras./kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

List Otwarty: "Hologramy" to wypadkowa naszych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 22:01
Od początku założeniem grupy było przełamywanie barier gatunkowych w muzyce i do dziś muzycy Listu Otwartego konsekwentnie tej dewizy się trzymają. - To praca kolektywna, każdy z nas dołożył swoją cegiełkę do brzmienia tego albumu - mówią w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lesław o "Alfa Centauri": chciałem nagrać płytę idealną

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 22:01
"Alfa Centauri" to nadchodzący wielkimi krokami krążek Komet. - Nagrania zajęły nam dwa miesiące, ale w fazie konceptualnej prace trwały być może nawet pięć lat. Chciałem nagrać płytę, która byłaby pikiem moich możliwości – mówił Lesław.
rozwiń zwiń