Wystawy w Berlinie, Tokio, Los Angeles i Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:13
Kwiaty w muzeum, kolaże, instalacje - o tym, co wystawiają światowe muzea, opowiada Ada Janiszewska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/blurAZ

Pomimo pandemii muzea i galerie organizują wystawy światowych artystów. Część ekspozycji jest również dostępna online. Wybieramy najciekawsze propozycje tygodnia.   

Berlin

W berlińskiej galerii Thomas Schulte wystawa prac malarskich Michael Müllera. Artysta dotychczas znany ze swoich konceptualnych, wielowarstwowych instalacji, performanców oraz jako kurator, zostaje przedstawiony jako malarz. Na pierwszej, indywidualnej wystawie prezentuje prace z wystaw "Anton in a Bast Skirt" oraz "Bikini on Mars". Pośrodku ekspozycji artysta umieścił instalację malarską przymocowaną do metalowego pręta z ruchomym obrotowym przegubem. W ten sposób zwiedzający mogą zobaczyć obraz jako trójwymiarowy obiekt ze wszystkich stron.

Posłuchaj

08:26 CZWORKA_ galerie_na swiecie_ 9 wrzesień 2020_caly.mp3 Opowiadamy o światowych wystawach w muzeach i galeriach (Stacja Kultura/Czwórka)

Tokio

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, można zobaczyć pierwszą od dziesięciu lat wystawę duńsko - islandzkiego artysty Olafura Eliassona. Artysta jest kojarzony głównie ze swoją pracą na rzecz zrównoważonego rozwoju, co znajduje odzwierciedlenie w tytule wystawy "Czasami rzeka jest mostem". Jak mówi artysta to fundamentalna zmiana perspektywy, która pozwala nam zobaczyć to co jest nieoczywiste i niewidoczne.

Na wystawie można będzie zobaczyć między innymi instalację „Sunlight graffiti”, która zaprasza odwiedzających do tworzenia rysunków ze światła słonecznego, przechowywanego w lampach zasilanych energią słoneczną.

Los Angeles

Symbioza to temat instalacji "The art of bloom", czyli "Sztuka kwitnienia", którą można oglądać w Los Angeles. Eksperymentalna i wciągająca wystawa skupiająca się na szczególnej relacji między ludźmi a kwiatami. Ta szczególna relacja pokazana jest  nie tylko wizualnie, ale także poprzez elementy techniczne i sprzętowe.

Posłuchaj:

- Strumienie płatków, światła i dźwięku obudzą nasze zmysły i stworzą medytacyjną przestrzeń, aby połączyć się z głębszym stanem umysłu. Dzięki wykorzystaniu technologii czujników rejestrujących temperaturę ciała można połączyć fizyczną interakcję z mentalnym doświadczeniem. Mikroskopowe skany prawdziwych kwiatów oraz interaktywne projekcje pozwalają połączyć się z naturą na poziomie mikro i makro. Ta wystawa stymuluje nie tylko wzrok, ale także zmysły węchu, dźwięku i dotyku i przede wszystkim wygląda pięknie - mówi Ada Janiszewska.

Birmingham

W Birmingham Museum Trust można zobaczyć nowe dzieło sztuki, które upamiętnia miasto i jego mieszkańców. Zostało ujawnione przez satyrycznego twórcę kolaży Christophera Spencera. "Benny’s Babbies"  jest najbardziej złożonym foto kolażem w dotychczasowej karierze artysty i ze względu na panującą pandemię jest dostępne również online.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 09.09.2020

Godzina emisji: 10.13

aw