Śląsk na wakacje. Dwa serca miasta i galeria w kopalnianym szybie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 16:30
Co prawda w tym roku w Katowicach nie odbędą się tak ważne dla fanów muzyki festiwale jak OFF czy Nowa Muzyka, ale to nie znaczy, że Śląsk robi sobie wakacje od kultury.
Ars Independent odbędzie się w Katowicach w dniach 25 - 30 września 2018 roku
Ars Independent odbędzie się w Katowicach w dniach 25 - 30 września 2018 rokuFoto: Andrzej Rostek / Shutterstock.com

Młoda polska sztuka chwali się w Rondzie

Rondo Sztuki znajduje się w sercu Katowic i przy okazji jest sercem kulturalnym tego miasta. - To miejsce związane jest z Akademią Sztuk Pięknych i właśnie teraz pokazuje prace absolwenta tej uczelni Mateusza Kokota na wystawie "Djur"- opowiada Maciek Kędziora. - Kokot bierze pod lupę "bezoary"czyli ciała obce w żołądkach przeżuwaczy i jednocześnie nawiązuje do produktów znanej skandynawskiej firmy meblarsko–dekoracyjnej, której przedmioty lśnią niczym lakierowana powłoka i tchną chemią, mimo że przybierają biologiczny charakter. Ekspozycja czynna będzie do 24 lipca.

Posłuchaj
09:34 [CZWORKA]Stacja Kultura 6 lipiec 2020 slask.mp3 Kulturalne propozycje ze Śląska - posłuchaj i wybierz coś dla siebie (StacjaKultura/Czwórka)

Art Naif Festiwal w Szybie Wilsona

Pod koniec czerwca w Katowicach rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej. Impreza odbywa się w Galerii Szyb Wilson, a zakończy ją 21 sierpnia finisaż wystawy XIII Art Naif Festiwalu. - W tym roku hasłem festiwalu jest po prostu "sztuka naiwna". 300 artystów-amatorów z 30 krajów pokazuje prace, które nawiązują do wydarzeń ostatnich miesięcy. Te obrazy tryskają kolorami, są przepełnione radością, dają nadzieję. I dobrze współgrają z postindustrialnym wnętrzem galerii - dodaje rozmówca Kasi Dydo.

Posłuchaj także:

Sztauwajery - muzyczne serce Śląska

W czasie Nowej Muzyki to właśnie tam toczyło się dzienne życie festiwalu. Ale na Sztauwajerach muzyka obecna jest przez całe lato. To sezonowy lokal, który znajduje się w Dolinie Trzech Stawów. Odbywają się tam koncerty i różnego rodzaju imprezy. - W każdy poniedziałek odbywają się tam pokazy filmowe, podczas których prezentowane są najciekawsze dokumenty - opowiada student katowickiej Filmówki. - Jeśli zaś chodzi o koncerty, to 9 lipca wystąpi Joanna Longić w projekcie Tęskno, czyli właściwa osoba na właściwym miejscu. Uważam, że nowa płyta Joanny dobrze oddaje klimat Sztauwajerów.

"Frajda" / Tęskno

11 lipca w Dolinie Trzech Stawów zagra natomiast Romag Whrume - człowiek-instytucja i wzór, jak powinno się grać DJ sety, weteran europejskiej sceny klubowej i postać, której nie trzeba przedstawiać fanom Tauron Nowa Muzyka Katowice, którzy do dziś wspominają jego niekończący się występ na zakończenie 10. edycji festiwalu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 06.07.2020

Godzina emisji: 10:15

kul

Czytaj także

Znani projektanci i "szarańcza" na KTW Fashion Week

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 12:30
- Bardzo nam zależy, by na KTW Fashion Week pokazać młodych, promować ich, wprowadzać w świat mody, pomagać im, uświadamiać, jak działać skutecznie w tym świecie - mówi Anna Puślecka z KTW Fashion Week. - A "szarańcza" to moje, bardzo pieszczotliwe określenie młodzieży - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum ojca Myszki Miki i chińskie spojrzenie na kulturę... we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:12
Mimo aktualnej sytuacji epidemicznej na świecie wybieramy się w podróż po najciekawszych wystawach. Tam, gdzie nie uda nam się dotrzeć osobiście, zajrzymy wirtualnie. 
rozwiń zwiń