"Język polski jest przyjazny / merda ogonkami" spotkania wokół języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 17:27
Pod takim hasłem, w wielu miastach Polski, odbędzie się cykl spotkań wokół języka polskiego - o programie rozmawiamy z Pauliną Tyburską z Fundacji Loesje Polska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Juan Ci/Shutterstock.com

To, że polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata wiemy nie od dzisiaj. Czy jednak zdajemy sobie sprawę jak bardzo?

- Podobno język polski wyprzedza w rankingu najtrudniejszych języków słynne, chińskie znaczki. Gramatyczne nieregularności, siedem przypadków, reguły ortograficzne i sto tysięcy wyjątków od nich. Specyficzna fonetyka i intonacja oraz zaskakująca swoim liberalizmem interpunkcja - wylicza gospodyni audycji Kasia Dydo. To codzienność z którą muszą się mierzyć Polacy, ale też cudzoziemcy, którzy chcą się nauczyć naszego języka.

Posłuchaj

14:17 CZWORKA (mp3)_jezyk_polski_ cały_14 wrzesień 2020.mp3 "Język polski jest przyjazny / merda ogonkami" - o cyklu spotkań wokół języka polskiego rozmawiamy z Pauliną Tyburską z Fundacji Loesje Polska (Stacja Kultura/Czwórka)

Przybliżeniu zawiłości języka polskiego postanowiła się zająć Fundacja Loesje Polska, która w tym roku pod hasłem "Język polski jest przyjazny / merda ogonkami"  organizuje cykl spotkań i warsztatów. 

Warsztaty dla każdego

- To nie jest pierwsza akcja, organizowana przez Fundację. Odbywa się od wielu lat i jeździmy po całej Polsce z warsztatami "Kreatywne pisanie" i "Redakcja końcowa & nowa seria plakatów". Tegoroczna edycja jest jednak wyjątkowa. Ponieważ do naszych warsztatów również dołączyliśmy inne wydarzenia. Zaprosiliśmy specjalistów, i tak na przykład, przy warsztatach tłumaczenia tekstów z innych języków będą spotkania z lingwistą, który wyjaśni specyfikę przekładu krótkich tekstów, sloganów i tekstów marketingowych - mówi Paulina Tyburska z Fundacji Loesje Polska.

Niektórzy mają opory przed przyjściem na warsztaty. Mają obawy, że są za mało kreatywni i że nie podołają. Jak przekonuje organizatorka, na warsztatach "Kreatywnego pisania" - po krótkiej rozgrzewce, każdy będzie mógł się wypowiedzieć i napisać na każdy, wybrany przez grupę temat. W historii Fundacji jeszcze się nie zdarzyło, żeby uczestnicząca w nich osoba niczego nie napisała. 

Czytaj także:

- Warsztaty pobudzają kreatywność, po rozgrzewce, która jest oparta na skojarzeniach - które każdy ma - mogą się pojawić naprawdę "odjechane" pomysły. Tak, jak będziemy pobudzać kreatywność, tak będziemy się bawić językiem polskim. Czasem możemy używać błędów, ale wtedy, robimy to świadomie i bawimy się nimi. Oprócz nauki to świetna zabawa -  przekonuje.

Najbliższe warsztaty już w Hrubieszowie, Warszawie i Szczecinie. Kalendarium wydarzeń jest dostępne na stronie Fundacji. Należy pamiętać, że ze względu na pandemię, trzeba się odpowiednio wcześniej zarejestrować. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paulina Tyburska, organizatorka warsztatów z Fundacji Loesje Polska

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 11.15

aw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak