Polecamy książki. Kobieta-szpieg z "Sieci Alice"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:23
Powieść amerykańskiej pisarki Kate Quinn "Sieć Alice" to porywająca historia autentycznej kobiety-szpiega z wielką wojną w tle.
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o książce Kate Quinn "Sieć Alice"  (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Anna Demianenko

tajemnice jane 1200.jpg
Polecamy książki - "Tajemnice Joan" Jennie Rooney

Oparta na prawdziwej historii królowej szpiegów, pełna zaskakujących zwrotów akcji, powieść historyczna Kate Quinn łączy ze sobą nie tylko czasy dwóch wojen światowych. - Kate Quinn porzuciła dobrze zapowiadającą się karierę muzyczną dla pisarstwa. W tym przypadku stara się przywrócić pamięć o kobietach-szpiegach z okresu II wojny światowej - opowiadała Kinga Michalska. - Jej książka "Sieć Alice" to historia Louise de Bettignies , znanej jako Alice Dubois, kobiety, która zapoczątkowała tzw. siatkę Alice. Zanim została szpiegiem, była "grzeczną panną" z arystokratycznej rodziny, otrzymała staranne wykształcenie, dużo podróżowała. Rzuciła jednak to wszystko, by dołączyć do ruchu oporu i pomagać ludziom. Kobiety, które należały do jej sieci przyjmowały pseudonimy od nazw kwiatów. I choć brzmi to dość subtelnie, tak naprawdę uratowały mnóstwo ludzi.

Córka zegarmistrza morton 1200.jpg
Polecamy książki: "Córka zegarmistrza" Kate Morton

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki: "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti >>>

- Sama Alice została aresztowana przez Niemców i skazana na dożywocie, po trzech latach w więzieniu zmarła. Pośmiertnie otrzymała wiele odznaczeń, orderów, ale po wojnie została zapomniana. Dlatego Kate Quinn przywraca pamięci jej bohaterstwu - opowiadała Kinga Michalska.  

ZOBACZ TAKŻE Powieść "Srebrna droga" - polecamy książki >>> 

Jak mówiła, książka "Sieć Alice" to przede wszystkim intrygujące spotkanie bohaterek, które pozornie dzieli wszystko, ale łączy bezgraniczna odwaga. - Na pierwszy plan wysuwają się dwie z nich. Okazuje się, że cena, którą za swoje misje płacą te bohaterki jest bardzo wysoka. Obie też są świetnie pokazane na tle historycznym - tłumaczyła Kinga Michalska, i jak mówiła, ta książka znajdzie uznanie wśród czytelników z różnych pokoleń.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 11:40

kd/pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti                                         

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:19
- Paola Calvetti nie mogłą spotkać się z królową osobiście, by napisać o niej książkę, więc spojrzała na tę histprię w sposób niekonwencjonalny i postanowiła opisać królową oczami fotogreporterów - tłumaczyła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Peter Swanson i jego "Piękne kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:00
Thriller psychologiczny i jednocześnie powieść z gatunku domestic noir amerykańskiego pisarza Petera Swansona to historia o obsesji, zdradzie i morderstwie z zimną krwią.
rozwiń zwiń