Moda, która wyzwala z form. Iris van Herpen w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 19:30
Krytycy uważają, że jej wizjonerskie formy nie czerpią z historii mody, tylko tworzą ją na nowo. Ona sama mówi, że tworzy modę, która jest jak "hybrydowy taniec wyzwalający z formy". Kreacje Haute Couture Iris van Herpen będziemy mogli podziwiać od 16 października w Poznaniu.
Kolekcja  Haute Couture projektantki Iris van Herpen na sezon jesień-zima 2019.
Kolekcja Haute Couture projektantki Iris van Herpen na sezon jesień-zima 2019.Foto: PAP/EPA/EPA/IAN LANGSDON

Haute Couture przyszłości

- Projektantka zaliczana jest do reprezentantów tzw. krawiectwa wysokiego, które charakteryzuje się  wizjonerstwem i niezwykłym kunsztem wykonania - opowiada Marta Kabsch ze Starego Browaru. - To, co Iris wyróżnia na tle innych twórców, to zastosowanie nowych technologii, takich jak laser czy druk 3D.

Posłuchaj
04:45 [CZWORKA]Stacja Kultura 14 październik 2020 iris.mp3 Iris van Herpen w Poznaniu. Haute Couture przyszłości (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Stare rzemiosło i nowe technologie

Po raz pierwszy wydrukowane w technice 3D projekty van Herpen pokazała światu w 2010 roku. Tłumaczyła wówczas, że zrobiona z białego poliamidu bluzka jest "obrazem zamarzniętej wody". - Dziś projektantka równie chętnie współpracuje z ekspertami w dziedzinie inżynierii oraz architektury, jak i sięga po tradycyjne, ręczne techniki: haft czy marszczenia - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo.

Iris van Herpen ~ Sensory Seas / YouTube

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Iris van Herpen Official (@irisvanherpen)

Lady Gaga jak ryba, Björk w roli ćmy

Iris van Herpen korzysta z nowych technologii po to, by w projektach jak najbardziej zbliżyć się do natury. Na tegorocznym rozdaniu nagród MTV Lady Gaga wystąpiła w sukni przypominającej holograficzną rybę z rafy koralowej. Natomiast dla Björk projektantka stworzyła kostium, w którym wokalistka wyglądała jak ćma wyrzeźbiona w lodzie. - Na wystawie pokażemy szeroki wybór jej prac, co pozwoli zrozumieć, jak ewoluował styl projektantki - mówi gość Czwórki. - "Alchemic Couture" będzie koncentrować się na warsztacie pracy Iris van Herpen oraz na jej wieloletniej współpracy z architektem Philipem Beesleyem - dodaje Marta Kabsch. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Björk (@bjork)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Kabsch (Stary Browar)

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 10:45

kul