Śląsk kulturalnie: filmy w sieci i komputery z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 18:50
- W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, to nie my wychodzimy w miasto, tylko miasto przychodzi do nas. I to nie tylko z aglomeracji śląskiej - opowiada Maciej Kędziora - student katowickiej Filmówki i redaktor portalu Filmawka.pl.
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

Sprawdź
shutterstock horror strach 1200.jpg
Klasyka horrorów. Czego najbardziej lubimy się bać?

Dobre kino złapiesz w sieci

W tym tygodniu studenci na Śląsku żyją m.in. tym, co dzieje się we Wrocławiu, na festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festival. - Część filmów z tegorocznego programu obu imprez dostępna jest online, więc fani kina mają namiastkę tego, co zazwyczaj przeżywa się na seansach na żywo - opowiada gość Czwórki. - Jak na razie dla mnie największym odkryciem jest "Shiva Baby". Opowieść o współczesnej amerykańsko-żydowskiej rodzinie i o tym, jak radzić sobie z niereligijną córką, kiedy jest się wierzącym i praktykującym rodzicem.

SHIVA BABY Clip | TIFF Next Wave 2019 / TIFF Trailers

20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival potrwają do 15 listopada.

Posłuchaj
08:00 [CZWORKA] Stacja Kultura 9 listopad 2020 kedziora.mp3 Kulturalne polecenie ze Śląska. Co robić w trakcie lockdownu? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Posłuchaj
lazarus capitol bowie pap 1200.jpg
"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Komputery po przejściach i z przeszłością

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki działa w Katowicach od 2012 roku. Dzięki stale prowadzonej akcji akwizycyjnej, w swoich zbiorach Muzeum zgromadziło już ponad 4000 eksponatów, pochodzących z okresu od końca lat 50. XX wieku do początków wieku XXI. W posiadanych zbiorach znalazły się np.: komputer ODRA 1305, komputery VAX, komputery PRS, Apple IIc, pierwszy przenośny HP 85, IBM seria51xx portable czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. - Zespół Muzeum na czas pandemii stworzył własny program internetowy, który w założeniu ma być kompendium wiedzy na temat historii komputerów - opowiada Kędziora. - Premiera każdego odcinka "Godzinka, czyli dwie" odbywa się w poniedziałek o godz. 20.00. A wśród zaproszonych gości był już m.in. Wojciech Apel twórca słynnego "trzepaka".

Godzinka, czyli dwie - 24 - Gość Wojciech Apel /Muzeum Historii Komputerów i Informatyki  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Maciej Kędziora (krytyk filmowy, student katowickiej filmówki, Filmawka.pl)

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 10.15

kul