Historia Audrey Hepburn czy opowieści o duchach? Książki na święta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 19:41
Historia życia Audrey Hepburn w książce Roberta Matzena, a może świąteczne opowieści z dreszczykiem czy historia XIX-wiecznej Francji? W Czwórce Kinga Michalska polecała książki do których warto zajrzeć, i które warto sprezentować bliskim. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Africa Studio

shutterstock kobieta czytanie święta ksiązka 1200.jpg
Kinga Michalska poleca książki. Co warto położyć pod choinką?

Słynna aktorka, piękna kobieta, uosobienie czaru i elegancji - taką znamy ją w filmów. Natomiast pisarz i dokumentalista Robert Matzen dotarł do nieznanych wcześniej materiałów źródłowych, wykorzystał dzienniki pisane przez naocznych światków i przeprowadził wywiady z ich potomkami. W swojej książce "Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu" opisał m.in. młodość Audrey Hepburn w dotkniętej wojną Holandii. - Czasy, gdy dawała pierwsze spektakle, pracowała jako wolontariuszka w szpitalu, pomagała przenosić meldunki, przeżyła także bitwę o rodzinne Arthem i niemal zmarła podczas ostatniej wojennej zimy - opowiadała Kinga Michalska. - Te zaniedbania żywieniowe, a także lęki i to, co przeżyła, towarzyszyło jej do końca życia, ale nie traciła pogody ducha. To bardzo interesująca biografia, wzbogacona zdjęciami z prywatnego archiwum aktorki - podkreślała gość Czwórki.

Posłuchaj
07:19 Czwórka/Stacja Kultura 22.12.mp3 Kinga Michalska poleca książki pod choinkę (Stacja Kultura/Czwórka) 

Dla miłośników opowieści z dreszczykiem Kinga Michalska polecała zaś "Z duchami przy wigilijnym stole". W gronie autorów różnych narodowości znalazło się kilkoro Polaków, m.in. Henryk Rzewuski i Stefan Drabiński. - To oczywiście zbiór opowieści o wydarzeniach niesamowitych  i fenomenach, których nie da się wyjaśnić, a które dzieją się w czasie Wigilii - opowiadała Kinga Michalska. - Nie ma tu morderstw, jest jednak niezwykła atmosfera i czasy, w których w starych dworach skrzypiały schody, a świece mógł zdmuchnąć duch, a nie przeciąg - mówiła gość Czwórki.

Czytaj także:


Jak opowiadała, świetnym prezentem będzie także powieść angielskiego pisarza Juliana Berntsa "Mężczyzna w czerwonym płaszczu". - To książka o niezwykle barwnych czasach, słynnej "belle epoque". Lato 1885 roku, trzech bogatych Francuzów: książę, hrabia i tytułowy mężczyzna w czerwonym płaszczu, czyli lekarz i wolnomyśliciel z niezwykle skomplikowanym życiem osobistym, przyjeżdża do na kilkudniowe zakupy - opowiadała Kinga Michalska. - Historia tych przyjaciół pokazana jest na tle ówczesnych wydarzeń historycznych. Belle epoque zaś - jako czasy nie tylko przepychu i piękna, ale też dekadencji, przemocy i uprzedzeń - tłumaczyła. Jak podkreślała, autor bardzo przenikliwie analizuje ówczesne wydarzenia, ale i odnosi się do współczesności. Dla najmłodszych czytelników gość Czwórki polecała "Sekret sprzedawcy rowerów", autorskie dzieło rysownika kultowych już "Przygód Mikołajka".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 11:40

kd