"Fantastyczne opowieści wigilijne". Od drogi do Betlejem po drogę ku gwiazdom

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 14:20
- Są takie świąteczne historie, które niezależnie od wieku dostarczają nam materiału do przemyśleń i wzruszeń - opowiada Piotr Gociek. Publicysta i dziennikarz postanowił zebrać je w jednym miejscu - książce "Fantastyczne opowieści wigilijne".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

"Władca Pierścieni", który pachniał choinką


Czytaj
stanisław lem pap 1200.jpg
Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

- Jako 13-letni chłopiec marzyłem, żeby dostać na święta "Władcę Pierścieni" Tolkiena. W latach 80. ta książka to był prawdziwy rarytas, ale moi rodzice jakimś cudem ją zdobyli. To był pierwszy moment, kiedy Boże Narodzenie połączyło mi się z fantazjowaniem. Potem z pomocą przyszedł mi miesięcznik "Fantastyka", w którym pod koniec roku drukowano dużo opowiadań świątecznych z importu - wspomina gość Czwórki.

Zobacz także:

"Fantastyczne opowieści wigilijne" w pewnym sensie nawiązują do tamtej tradycji, bo jest to antologia świątecznych opowiadań najlepszych zagranicznych i polskich autorów fantastyki. - Z pozycji fana postanowiłem przejść na pozycję selekcjonera. I tak się w tym zapędziłem, że przygotowałem aż trzy takie antologie - śmieje się rozmówca Kasi Dydo.

Posłuchaj
10:33 CZWORKA Stacja Kultura 24 12 2020 piotr gociek.mp3 Piotr Gociek o opowieściach wigilijnych, które można czytać w każdym wieku (Stacja Kultura/Czwórka) 

Świąteczny horror i humor pod choinką

Zobacz także
shutterstock Rasstock boże narodzenie święta książka dziewczyna 1200.jpg
Paulina Mikuła: czytanie to nie obowiązek, tylko frajda

Wśród autorów tekstów, które trafiły do pierwszej części "Fantastycznych opowieści..." są między innymi Orson Scott Card, Joe Haldeman, Connie Willis, Mirosława Sędzikowska i Krzysztof Kochański. - Ponieważ takiego opracowania jeszcze w Polsce nie było, zależało mi, by znalazły się w nim opowiadania reprezentatywne dla każdego gatunku: od fantasy po cyberpunk i od science fiction po horror w "Wigilijnych psach" od Łukasza Orbitowskiego - wyjaśnia Piotr Gociek. - Pomieszałem też autorów zagranicznych i polskich, żeby pokazać, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić. 

Zebrane historie wiodą czytelnika od drogi do Betlejem po drogę ku gwiazdom. Od zaułków warszawskiej Pragi po dziwne obyczaje na odległych planetach. Od cichej nocy po inwazję obcych. Od Świętego Mikołaja po Dziadka Mroza.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Gociek (publicysta, komentator, dziennikarz)

Data emisji: 24.12.2020

Godzina emisji: 11:05

kul