Polskie Radio
Section05
Piotr Gociek

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Marlena Maląg: wnioski można składać w każdej chwili

- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie ma wyznaczonych okresów składania wniosków jak program Rodzina 500+. Na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko roku, jeśli jest to drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, można już składać wniosek. Obsługa tych wniosków jest całoroczna i systematyczna. I nie jest to program, który będzie tylko w tym roku, RKO jest kolejną inwestycją w rodzinę - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Piotr Gociek Marlena Maląg rodzina Rodzina 500+ 500+ Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej POLSKA polityka Polski Ład

Piotr Gociek o filmie "Lansky": został ujęty w dość oczywiste ramy

- Mamy do czynienia z filmem przypominającym postać najważniejszej postaci podziemia mafijnego. Lansky to człowiek, którego nie udało się amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości nigdy za nic skazać - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Wraz z Łukaszem Adamskim przyjrzeli się m.in. filmowi "Lansky".
Zobacz więcej na temat:  FILM Ameryka USA produkcja opowiadanie Mafia Piotr Gociek Łukasz Adamski KULTURA Polskie Radio 24

Sasin: wszystkie lokale należące do wspólnot czy spółdzielni to lokale mieszkalne

- Wzrost rachunków za gaz dla gospodarstw domowych - o 54 proc. - wobec kilkusetprocentowych wzrostów w przypadku innych podmiotów, był dość oszczędny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Wyjaśnił, że większe podwyżki dla części lokatorów wynikały z zaniedbań spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, a nowelizacja prawa energetycznego naprawi te błędy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin energetyka gaz Fit for 55 Piotr Gociek ceny

"Związek Sowiecki - trup czy upiór? 30 lat później". TVP zaprasza na debatę o upadku ZSRR

Telewizja Polska zaprasza widzów na debatę poświęconą upadkowi Związku Radzieckiego. Idea programu zakłada przybliżenie wydarzeń sprzed trzech dekad i próbę zrozumienia procesów, jakie upadek państwa komunistycznego wywołał w dawnych republikach związkowych, a obecnie niepodległych państwach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ZSRR HISTORIA rozpad ZSRR TVP Piotr Gociek

"Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli. Gociek: doceniam wkład pracy autorki

Miałem takie wrażenie, że tymi wszystkimi chwytami formalnymi Valeria Luiselli troszeczkę przykrywa może własny brak - przepraszam, że tak powiem - "poweru" w piórze - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, odnosząc się do książki "Archiwum zagubionych dzieci". Łukasz Orbitowski porównał lekturę do "wydrukowanego profilu w mediach społecznościowych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

Rzymkowski: powrót dzieci do szkół nastąpi 10 stycznia

- Zapewne za kilka tygodni i do nas dotrze w znacznej mierze wariant omikron, natomiast 10 stycznia jako dzień powrotu dzieci do szkół nie budzi mojej wątpliwości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski dzieci młodzież szkoła nauczyciel sars-cov-2 COVID-19 koronawirus pandemia szczepienia Piotr Gociek

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

- Cieszę się, że ten rok był, jednak mam wrażenie, że był to czas zmarnowanych szans, bo było dużo różnych inicjatyw "ku czci". Sądzę, że brakuje nam całej masy uchwytów do tego, by w pełni Lema odświeżyć i go rozumieć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był również Łukasz Orbitowski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Rok Lema społeczeństwo

Puda o unijnym dofinansowaniu i blisko 100 tys. inwestycji

- W obecnej perspektywie finansowej wraz z unijnym dofinansowaniem udało się nam zrealizować prawie 100 tys. inwestycji o łącznej wartości 550 miliardów złotych - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że ponad 93% całej dostępniej puli finansowej, czyli prawie 340 miliardów złotych, pochodzi z funduszy unijnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Grzegorz Puda fundusze unijne polityka Unia Europejska

Dyskusja o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Cykl debat Polskiego Radia 24

Cykl debat poświęconych najważniejszym wydarzeniom w kraju i za granicą wypełni w piątek 31 grudnia ramówkę Polskiego Radia 24. Wśród dyskusji, których będzie można posłuchać od sylwestrowego przedpołudnia aż do północy w PR24, na pierwszy plan wysuwa się debata na temat sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kryzys na granicy społeczeństwo Białoruś media radio Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Jarosław Guzy Antoni Opaliński Błażej Prośniewski Łukasz Adamski Krzysztof Świątek Michał Rachoń Cezary Gurjew Adrian Klarenbach Mirosław Skowron

Piotr Gociek: moją pierwszą pracę w radiu dostałem dzięki poezji

- W czerwcu 1989 roku w miesięczniku "Opole" ukazało się kilka moich wierszy. W miarę równolegle, w drugim obiegu, wyszedł mój debiutancki tom. Latem 1990 roku spotkałem polityka opozycji antykomunistycznej, który był akurat w trakcie szukania ludzi do Radia Opole. Od jakiegoś znajomego usłyszał, że jest taki młody chłopak, który pisze wiersze i ma dosyć dobry, radiowy głos - wspominał w Dwójce Piotr Gociek, dziennikarz i autor tomu wierszy "Widzenie Eneasza".
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci pisarz Piotr Gociek Wacław Holewiński Dwójka KULTURA wiersze

Szczepienia przeciw COVID-19. Piotr Zgorzelski: powinny być obligatoryjne

Lewica złożyła projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, nie ma wątpliwości. - Moim zdaniem szczepienia powinny być obligatoryjne - zaznaczył, podając na antenie twarde statystyki.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Zgorzelski Polskie Stronnictwo Ludowe PSL Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka społeczeństwo Piotr Gociek Sygnały Dnia POLSKA