Polskie Radio
Section05
Piotr Gociek

Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku

- Wydaje mi się, że w środowisku osób piszących o kinie ta Nagroda im. Bolesława Michałka jest bardzo ceniona. Pozwala ona bowiem przyjrzeć się bliżej książkom, które zwykle trafiają do wąskiego grona filmoznawców, historyków kina, czasem kinomanów. Tutaj mogą one natomiast starać się o szersze grono czytelników. Laureaci tych nagród to naprawdę najważniejsi polscy filmoznawcy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino literatura Dwójka FILM Piotr Gociek Adriana Prodeus

Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
Zobacz więcej na temat:  Złote Globy kino Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek reżyser FILM

"Fabelmanowie" i nie tylko - filmowcy wracają do lat swojego dzieciństwa

- Reflektor na mnie i ja twórca powiem wam, jak to było (...). Przyznam, że jestem niesłychanie podejrzliwy wobec takich przedsięwzięć. Bardzo często zamieniają się w dzieła nieznośnie narcystyczne i to jest bolesne - mówił w Dwójce o najnowszym filmie Stevena Spielberga Piotr Gociek. Wspólnie z Adrianą Prodeus dziennikarz analizował reżyserskie autobiografie.
Zobacz więcej na temat:  kino Steven Spielberg Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM

Adriana Prodeus: Greta Garbo zmieniła styl gry aktorskiej

- Tak naprawdę nie zdążyła za dużo pograć w kinie niemym, ponieważ po jej przyjeździe do Stanów powstawały już filmy dźwiękowe i chcąc nie chcąc musiała w to wejść. Jej jedynym niemym obrazem, który po latach wciąż cieszy się uznaniem, jest "Gösta Berlings saga" (polski tytuł "Gdy zmysły grają") w reżyserii Mauritza Stillera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka kino FILM Hollywood

Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
Zobacz więcej na temat:  kino premiera baśnie Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka FILM

"Bohater" w świecie reżimu. Gociek: mamy okazję spojrzeć na irańskie społeczeństwo od środka

- Film "Bohater" to dzieło Asghara Farhadiego. Rzecz dla nas niesamowita: w czasie kiedy media donoszą o nieustających starciach w Iranie młodych ludzi ze strażnikami rewolucji, mamy dzięki temu filmowi okazję, żeby choć trochę od środka zajrzeć na irańskie społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek telewizja

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka FILM album Podlasie fotografia Adriana Prodeus Piotr Gociek

Od Marilyn do Diany. Ikony, które padły ofiarą chorego zainteresowania

- Gdyby nazwać to zjawisko, o którym mówimy, jest ono pomiędzy pokazywaniem jakiejś ikony kobiecej na ekranie a pokazywaniem, jak sława, uwaga publiczna, niszczy i jak ten mechanizm pułapki pomiędzy zainteresowaniem a zamęczaniem na śmierć swoją uwagą jest do dziś obecny. Oprócz Marilyn i Diany jest wiele innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji - mówiła Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Diana Spencer Marylin Monroe kino dokument Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus

Nowe kino Ukrainy. "Od 2014 roku wiele filmów odniosło wielki sukces"

- W tej chwili na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie w konkursie głównym bierze udział najnowszy ukraiński film o angielskim tytule "Rock. Paper. Grenade". Na tegorocznym Festiwalu w Cannes, też w programie konkursowym, był z kolei film "Pamfir" - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Stanisław Tsalik, przebywający na stypendium w Krakowie ukraiński filmoznawca, historyk, eseista i autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina kino film dokumentalny Adriana Prodeus Piotr Gociek Warszawski Festiwal Filmowy FILM Dwójka