Polskie Radio
Section05
Piotr Gociek

Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM demencja choroba Alzheimera pamięć KULTURA

W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KULTURA Jonathan Glazer Dwójka kino Sandra Huller Oscary 2024

"20 dni w Mariupolu" - dokument z oblężonego miasta

- Twórca filmu "20 dni w Mariupolu" Mstysław Czernow na początku nie myślał o powstaniu pełnometrażowego filmu. Chodziło o rejestrację wydarzeń, być może miała to być jedyna recepta na bezsilność, której doświadczali ludzie w Mariupolu. Moment, gdy te zdjęcia i depesze zamieniły się w film, jest trudny do uchwycenia. Gdy udało się uciec, co również oglądamy na ekranie, to być może wtedy pierwszy raz pojawiła się myśl stworzenia takiego filmu - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka Ukraina Dwójka kino film dokumentalny Oscary 2024 Mariupol

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24 Holokaust Diuna

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Oscary Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood

"Bunt przed sądem wojennym", czyli pożegnanie z Williamem Friedkinem

- William Friedkin przez ostatnie lata życia był niezwykle aktywny. Udzielał się w różnych dokumentach o znanych reżyserach i historii kina. Dzielił się sobą, własnymi wspomnieniami, wybierał swoje ulubione filmy. Wszedł do kanonu, z którego wcześniej był usilnie wypychany - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino reżyser FILM Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka William Friedkin

PR24 "Obsesja" w kinach. Piotr Gociek: ten film stawia pytania o dwoistość natury

- Zamiast prostych odpowiedzi mamy rzucone przed nas problemy i wyrabiamy sobie sami zdanie, będąc przy okazji konfrontowanymi z bardzo nieprzyjemnymi pytaniami - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o nowym filmie Todda Haynesa "Obsesja". - Ten film wyrzuca widza ze strefy komfortu i stawia pytania o dwoistość ludzkiej natury - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM KULTURA

"Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów

- Dawno nie przypominam sobie filmu, o którym wszyscy by tak żywo rozmawiali, o który by się tak kłócili. To, jak różne postawy i jak różne interpretacje tego filmu są obecne wśród widzów, to naprawdę jest rzadka sytuacja - tak Adriana Prodeus mówiła o filmie "Biedne istoty". Obraz otrzymał 11 nominacji do Oscarów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM kino Oscary Oscary 2024

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  film polski FILM kino kos Paweł Maślona Powstanie Styczniowe Tadeusz Syka Tadeusz Kościuszko 1670 Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka KULTURA