W stronę światła. O twórczości Karoliny Halatek

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:40
Artystka wykorzystuje światło jako centralne medium w swoich pracach i tworzy doświadczalne przestrzenie site-specific, które łączą w sobie elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie.
Karolina Halatek i jej instalacja Terminal pokazywana w Bremen w 2018 roku
Karolina Halatek i jej instalacja "Terminal" pokazywana w Bremen w 2018 roku Foto: PAP/DPA/Carmen Jaspersen

Sztuka światła rozwija się prężnie dzięki dostępności nowych technologii. Pierwsze realizacje pochodzą nawet z lat 20., ale wtedy była to bardzo droga dyscyplina Karolina Halatek

Noor Riyadh - festiwal, jakiego jeszcze nie było

Ostatnio artystka miała szansę zaprezentować swoją twórczość na pierwszym Festiwalu Światła i Sztuki Noor Riyadh w Arabii Saudyjskiej. Udział w tym wydarzeniu wzięło ponad 60 znanych artystów z takich krajów jak Argentyna, Chiny, Francja, Niemcy, Polska, Włochy, Japonia, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, w tym 23 czołowych twórców saudyjskich. - To był przegląd sztuki światła od lat 60. ubiegłego wieku aż po współczesność. Wydarzenie, jakiego jeszcze nie było - opowiada gość Czwórki.

You've never seen Riyadh this lit | Freqways X Noor Riyadh / MDLBLEAST


Kiedy chodziłam na lekcje fizyki, szło mi nawet nieźle, ale w okresie buntu zaczęłam je opuszczać. Na szczęście w moich praca bardziej liczy się matematyka Karolina Halatek

Wizja artystyczna, precyzja matematyczna

W formalnie oszczędnych instalacjach Karolina Halatek wykorzystuje takie materiały jak neon, laser, światło i lustra. - Dużo osób myśli, że sztuka światła to sztuka nauk ścisłych. W moich pracach, które odwołują się do architektury, na pewno liczy się znajomość matematyki. Tworzę wielkoformatowe obiekty, które wymagają szczegółowych kalkulacji - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Praca, którą pokazywałam w Arabii Saudyjskiej, miała 7 metrów wysokości, 2 metry średnicy i podstawę o powierzchni 6 metrów kwadratowych. 

Posłuchaj
15:28 CZWÓRKA Stacja Kultura - Karolina Halatek 15.04.2021.mp3 Koncepcja sztuki światła wg. Karoliny Halatek (Stacja Kultura/Czwórka)

Zobacz
Iza Rutkowska 1200 PAP.jpg
Iza Rutkowska: moja sztuka nie potrzebuje galerii

Od wyobraźni do hali produkcyjnej

W czasie realizacji projektów Karolina Halatek współpracuje z inżynierami, technologami i naukowcami. - Wszystko zaczyna się w głowie i w wyobraźni. Potem w zeszycie pojawiają się pierwsze szkice, które trafiają do komputera. Gotowy projekt trafia do zespołów inżynierskich, które rozrysowują go w specjalnych programach architektonicznych i technologicznych. Potem ze studia przenosimy się do hali produkcyjnej, bo tylko w dużych przestrzeniach mamy szansę na swobodne ruchy - śmieje się artystka.

Sprawdź także:

Prace Karoliny Halatek były pokazywane między innymi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, podczas Kinetica Art Fair w Londynie, Fringe Festival w Edynburgu, "OMONIA" Biennale i Transmission Art Festival w Atenach, Light Move Festival, Fotofestiwalu w Łodzi oraz w galeriach w Londynie, Berlinie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Bytomiu, Radomiu, Tczewie i Lublinie. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Halatek (artystka sztuk wizualnych)

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA Kasia Dydo

Czytaj także

Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat insta: Dariusz Wolski i zdemaskowane blogerki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:00
W poniedziałek ogłoszono nominacje do Oscarów 2021. Wśród wyróżnionych znalazł się polski operator filmowy. Dariusz Wolski, za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". Sprawdzamy, co się dzieje na jego profilu na instagramie.  
rozwiń zwiń