Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
Wassily Kandinsky - Kompozycja 224 (On white) (1920) na wystawie w Sankt Petersburgu w Rosji
Wassily Kandinsky - Kompozycja #224 (On white) (1920) na wystawie w Sankt Petersburgu w Rosji Foto: Alexander Demianchuk/PAP/ITAR-TASS

Poprawnie narysowany schemat życia duchowego, to duży trójkąt skierowany wierzchołkiem ku górze, podzielony na nierówne części. Im bliżej dołu, tym są one większe, szersze i wyższe Wassily Kandinsky

W Moskwie studiował prawo i ekonomię, w Monachium sztuki piękne, potem wiele podróżował w poszukiwaniu współczesnej sztuki. Na początku Kandinsky tworzył interesujące grafiki inspirowane rosyjskim folklorem i obyczajowością, następnie zajmował się malarstwem pejzażowym utrzymanym w stylu kolorystów, natomiast prawdziwy przełom w jego twórczości nastąpił na początku XX wieku, kiedy to Kandinsky zapoczątkował abstrakcjonizm. - "Sounds like Kandinsky" to okazja, żeby przyjrzeć się życiu artysty od debiutu w Rosji, aż po karierę wykładowcy w Bauhausie - opowiada Angela Lampe, kuratorka wystawy w Centre Pompidou. - Zobaczymy m.in. paryskie studio Kandynsky'ego fotografie, palety, pędzle. Zdigitalizowaliśmy 3700 dzieł malarza oraz jego osobistych zdjęć i dokumentów. Wszystko to udostępniamy teraz w sieci. 

Posłuchaj
06:55 CZWORKA - Stacja Kultura - kandunsky 04.03.2021.mp3 "Sounds like Kandinsky" - co zobaczymy na nowej wystawie w Centre Pompidoue? (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także
Andy Warhol.jpg.663 x 364.jpg
Andy Warhol – mistrz pop-artu

Kandinsky był synestetą, czyli posiadał zdolności percepcji wielozmysłowej, która umożliwiła mu badanie relacji między dźwiękami, kolorami i kształtami, dlatego też główną rolę w jego malarstwie odgrywał kolor i rytm kompozycyjny, kojarzący się z muzyką. Na przykład cynober, wedle Kandinskiego, wyraża pasję i brzmi jak tuba, błękit działa uspokajająco i zależnie od natężenia sugeruje brzmienie fletu, wiolonczeli, organów. Zwiedzający wystawę mogą wziąć udział w eksperymencie "Play a Kandinsky", który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie do reinterpretacji daru synestezji Kandinsky'ego. - Połączyliśmy sztuczną inteligencję i oryginalne partytury stworzone przez dwóch eksperymentalnych artystów muzycznych Antoine'a Bertina i NSDOS. Dzięki temu każdy może usłyszeć świat, tak jak słuszał go i widział Kandinsky - dodaje rozmówczyni Oli Jasińskiej.

How to Play a Kandinsky: behind the scenes / Google Arts & Culture

Wystawa przygotowana przez Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture składa się z trzech części. "Galeria kieszonkowa" umożliwia każdemu ze smartfonem lub tabletem wędrowanie po specjalnie zaprojektowanej wystawie w rzeczywistości rozszerzonej i oglądanie z bliska niektórych z najbardziej znanych dzieł sztuki Kandinsky'ego.

Wassily Kandinsky: A collection of 366 works (HD) / LearFromMasters

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska 

Data emisji: 04.03.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Szymon Hołubowski. Malarz, idealista, wieczny marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:15
Szymon Hołubowski - jak sam o sobie mówi - kocha kolory, ich połączenia i zacieranie abstrakcji. - Mam coraz więcej inspiracji - opowiadał w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polish Art Now. Kolekcjoner Michał Borowik o inwestowaniu w sztukę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 16:00
- W pandemii ludzie szukają bezpiecznej przystani dla swoich środków. Rosną ceny złota oraz dzieł sztuki - opowiada kolekcjoner Michał Borowik. - Sztuka współczesna charakteryzuje się tym, że na razie jest w przystępnej cenie. Trzeba tylko wiedzieć, w których artystów zainwestować. 
rozwiń zwiń