"Czy wie(r)sz, że...". Maksymilian Pogarda o swojej poezji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:02
- Wiersz przypomina budowę utworu muzycznego, składa się z elementów niczym akordy. Gdy spojrzałem na poezję z tej perspektywy zrozumiałem, że tworzenie jej jest jak komponowanie muzyki - mówił Maksymilian Pogarda, poeta, który niedawno wydał swój debiutancki tomik "Splot Pogardy".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ronstik

książka ptaki 1200.jpg
"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

- Literatura zawsze była obecna w moim życiu. Rodzice mieli dużo książek, odnosili się w rozmowach do lektur, które przeczytali. Miała dla mnie zawsze powab świata dostępnego wyłącznie dla "wtajemniczonych" - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
09:07 czwórka wiersze pogarda 2021_06_07.mp3 O poezji opowiada młody twórca Maksymilian Pogarda (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak przekonywał współcześnie poezja odgrywa poważną rolę w życiu młodzieży. - Ma dużo swoich nisz, w których funkcjonuje - mówił Maksymilian Pogarda. - Wielu młodych ludzi zajmuje się dziś poezją, pojawia się sporo inicjatyw - podkreślał poeta. Jak tłumaczył, wiersze mają wiele wspólnego z utworami muzycznymi. - Dla mnie wiersze to powiązane cząstki, składają się z elementów przypominających harmonię w utworze - interwały, akordy. Gdy spojrzałem na wiersze z tej perspektywy zrozumiałem, że ich tworzenie można opanować jak grę na basie - wspominał poeta. 

Czytaj także:

Poznawanie wierszy, tak jak muzycznych utworów także odbywa się analogicznie do odkrywania w internecie nowych dźwięków. - Wielu młodych, zanim kupi płytę danego artysty, słucha jego nagrań w sieci. Widzę tu podobieństwo, zanim sięgniemy po tomik poezji, chcemy poznać twórczość poety - mówił gość Czwórki. Jego tomik "Splot Pogardy" zawiera ok. 40 wierszy. - Zanim zacząłem pisać szukałem odpowiedzi na to, czego sam lubię słuchać, czyli - w tym przypadku - czytać. Chciałem pisać coś, co chciałbym potem wziąć do rąk - tłumaczył. - Lubię poezję nieoczywistą, pozbawioną prostych rymów i charakteru katarynkowego, czyli nieregularną. Musi być w niej jednak zgodność między treścią, a formą - podkreślał poeta.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Gość: Maksymilian Pogarda, młody poeta, który niedawno wydał swój tomik.

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 11.39

kd