"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:00
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/frankie's

Posłuchaj także
Bracia Quay 1200 pap.jpg
Norwid według Braci Quay. "Film powstał z myślą o zagranicznym odbiorcy"

Cyprian Kamil Norwid - poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof uważany jest za jednego z najważniejszych, ale też najtrudniejszych polskich twórców romantycznych. Przeważającą cześć życia spędził na emigracji, głównie w Paryżu. - Jest w jego biografii wiele białych plam, czyli wydarzeń, o których jesteśmy w stanie coś powiedzieć, ponieważ dysponujemy licznymi źródłami, ale nie znamy dokładnego ich przebiegu - tłumaczy dr Magdalena Woźniewska-Działak. - Wśród nich jest pobyt w więzieniu, do którego Norwid trafił w 1846 roku.

Posłuchaj
03:36 CZWÓRKA Stacja Kultura - wiersze 12.04.2021.mp3 Cyprian Kamil Norwid - nieznane fakty z życia poety (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także
poezja 1200.jpg
"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę!

Poeta został aresztowany w Berlinie pod zarzutem wzięcia udziału w wydarzeniach rewolucyjnych na ziemiach polskich. - W 1842 r. Norwid wyjechał za granicę, odwiedził wówczas między innymi Niemcy, Włochy i Francję. Po zakończeniu letnich wojaży postanowił wybrać się na Śląsk, żeby odwiedzić swojego przyjaciela Włodzimierza Wężyka. Podobno wtedy ofiarował swój paszport niejakiemu Maksymilianowi Jatowtowi, żeby ten mógł uciec do Paryża - opowiada norwidolog Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Rok później sprawa paszportu wyszła na jaw i stała się przyczyną zatrzymania. Są źródła, które mówią, że Norwid nie przyznał się do działalności konspiracyjnej, ale też odmówił współpracy z rosyjską służbą. Trafił do celi, w której spędził siedem dni w warunkach uwłaczających godności. Przeżył tam jedne z najcięższych chwil w swoim życiu, nabawiając się między innymi głuchoty.

Czytaj także:

Pobyt w więzieniu na zawsze odmienił życie 25-letniego wówczas poety. Postępująca głuchota coraz bardziej utrudniała mu codzienne życie. W 1852 roku Norwid wyjechał do Ameryki, ale dwa lata później powrócił do Paryża. Wówczas to zdobył serca Francuzów swoją twórczością plastyczną. Mimo niezwykłego talentu uważany był jednak za dziwaka. W 1877 roku z powodu problemów finansowych zamieszkał w zakładzie św. Kazimierza w Ivry, na przedmieściu Paryża. Tam w 1883 roku zmarł. Zwłoki Cypriana Kamila Norwida spoczywają w zbiorowym grobie w Montmorency pod Paryżem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Piosenka musi posiadać tekst. Tylko jaki?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:20
- Nie chcemy już słuchać piosenek o miłości. Tak przynajmniej wynika z rozmów z uczestnikami prowadzonych przeze mnie warsztatów tekściarskich - mówi Ida Dzik. O czym zatem pisać piosenki, żeby trafiły do serca słuchaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury 2.0. Mery Spolsky, Bolesław Prus i pandemia

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 15:00
- Lektura "Kamizelki" mnie wzrusza. Tak było w szkole, tak jest i dziś. To jakże dziś aktualna opowieść o miłości ludzi, których podzieliła choroba - mówi Mery Spolsky, uczestniczka projektu Lektury 2.0. 
rozwiń zwiń