"Dwa Teatry" - słuchowiska uruchamiają obrazy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:20
W słuchowiskach ważny jest głos aktorów, ale i mnogość dodatkowych dźwięków, z których korzystają reżyserowie. Podczas 20., jubileuszowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021 możemy poznać liczne sposoby ich użycia. 
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry  Zamość 2021
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Zamość 2021 Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
dwa teatry spotklanie 1200.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Polskim Radiu

W Zamościu 48 słuchowisk dla dorosłych i 15 słuchowisk dla dzieci bierze udział w części konkursowej festiwalu. Trzy dni "Dwóch Teatrów" wypełnione są spektaklami, słuchowiskami, słuchowiskami na żywo czy spotkaniami z twórcami.


Posłuchaj
05:45 czwórka stacja kultura 20.09.2021 dwa teatry.mp3 Relacja Weroniki Puszkar z festiwalu "Dwa Teatry" (Stacja Kultura/Czwórka)

- Fantastyczne podczas tego festiwalu jest to, że możemy usłyszeć teksty z bardzo różnych epok - podkreśla Weronika Puszkar, Czwórkowa reporterka. - "Król Lear" W. Szekspira w reżyserii Mariusza Malca, "Kiedy byłem małym chłopcem" Tomasza Manna, "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera to tylko niektóre z nich - wymienia. 

W spektaklu "Kropla deszczu w ciemnym oceanie" Marty Rebzdy reżyser Waldemar Modestowicz dźwiękiem samochodu świetnie oddaje upływ czasu, muzyką i efektami tworzy słuchowisko. 

Dźwięki ulic, deszcz, trzaskanie drzwi pomagają opisać miejsce akcji, jej czas czy emocje towarzyszące bohaterom. 

Okazuje się, że myślenie dźwiękiem zaczyna się już na samym początku czytania sztuki.

dwa teatry 2021 Cezary Piwowarski 1200.jpg
Festiwal "Dwa Teatry". Dźwięki, które pobudzają wyobraźnię

- Słuchowisko "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja" opowiada o bardzo prostej sytuacji, kiedy kobieta i mężczyzna spędzają czas w mieszkaniu i rozmawiają ze sobą - mówi Paulina Pikiewicz, reżyserka. - Przez krótki czas ich rozmowy możemy dowiedzieć się o ich skrytych emocjach, frustracjach, które są między nimi. Rozmawiają ze sobą, są wobec siebie czuli, ale nie potrafią się dogadać, wypowiedzieć swoich potrzeb. Już podczas czytania wyobrażałam sobie, jak to może brzmieć - zdradza. 

Rozmówczyni Weroniki Puszkar przyznaje też, że kształt wersji ostatecznej słuchowiska różni się od tego, co reżyserka widziała na początku prac. - Zmieniło to spotkanie z aktorami, ich energia, sposób czytania, interpretacja tego tekstu. Myślę, że powstała wypadkowa naszych wyobrażeń - dodaje. 

Mariusz Malec w "Królu Learze" dodatkowych środków dźwiękowych użył bardzo delikatnie, uznając, że za dużo efektów może popsuć słuchowisko.

Dziś (20.09.) trwa ostatni dzień tego wyjątkowego festiwalu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 11.39

pj