Na Śląsku strach ma wielkie oczy, a taniec własne koncerty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:00
- W najbliższych dniach na Śląsku będzie straszyć. I nie chodzi o jakąś nową miejską legendę, tylko o imprezę filmową, którą organizuje kino Światowid w Katowicach - opowiada Maciej Kędziora z portalu Filmawka.pl.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Unsplash

Posłuchaj
10:39 CZWÓRKA Stacja Kultura - slask 25.10.2021.mp3 Krytyk filmowy Maciej Kędziora o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych na Śląsku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Folk thriller z Islandii

30 października odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Lamb", z akcją osadzoną na odizolowanej islandzkiej farmie, gdzie młode małżeństwo opiekuje się stadem owiec - mówi gość Czwórki. - W tej opowieści ważne są zwroty akcji, które powodują, że historia gęstnieje. Ale "Lamb" to nie jest horror, a bardziej folk thriller w klimacie slow.

Lamb (2021) zwiastun PL / Gutek Film

Koncerty Taneczne w Mieście Ogrodów

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na Koncerty Taneczne. To propozycja spotkania, w którym na scenie i widowni spotkają się ludzie reprezentujący cztery pokolenia twórców teatru tańca oraz uczestnicy zajęć tanecznych. - 28 i 29 października swoje umiejętności zaprezentują m.in. studenci Zakładu Tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu - mówi Maciej Kędziora. - Jedną z ciekawszych pozycji w programie jest "Bright Future" z choreografią Anny Mikuły, która nawiązuje do katastrofy klimatycznej.

Bright Future - teaser / Anna Mikuła

"Cudak", "dziwak", "odmieniec" i "wariat"

Warto też odwiedzić Muzeum Śląskie, w którym czynna jest wystawa "Biografie (nie)autoryzowane". - Bohaterowie wystawy - Szczepan Mucha, Maria Wnęk i Marianna Wiśnios - należą do artystów pogranicza sztuki ludowej, którzy "osobliwym" zachowaniem, "nienaturalnymi" pasjami oraz odmiennymi gustami estetycznymi nie wpisywali się w żadne ramy - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo. - Wystawa prezentuje prawie 100 dzieł trojga twórców i mimo że dotyczy artystów wywodzących się ze wsi i żyjących w połowie ubiegłego stulecia, ma charakter uniwersalny i ponadczasowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej filmówki)

Data emisji: 25.10.2021

Godzina emisji: 10.14

kul