Polskie Radio Chopin ma 4 lata. Jak wyrósł młodszy braciszek radiowej Dwójki?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:27
Polskie Radio Chopin ma już 4 lata. 10 i 11 listopada będzie hucznie je świętować. 10 listopada antena zaprasza na radiowy recital Jakuba Kuszlika, jedynego polskiego laureata ostatniego Konkursu Chopinowskiego, nagrodzonego także za wykonanie mazurków. 11 zaś na premiery i niespodzianki na antenie i w mediach społecznościowych. 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny >>>

Ostatni czas dla Polskiego Radia Chopin był czasem szczególnym. Konkurs Chopinowski dostarczył redaktorom, dziennikarzom i słuchaczom wielu emocji. - Dla nas ostatni Konkurs Chopinowski to był czas wytężonej pracy. Od rana do wieczora byliśmy w Filharmonii Narodowej - co było oczywiście przyjemnością, ale też męczące fizycznie - przyznaje Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. - Po przesłuchaniach należało pędzić do studia Polskiego Radia Chopin, usiąść na dwie godziny do mikrofonu i skomentować to, co się wydarzyło. Trwało to w sumie 21 dni z dwiema przerwami jednodniowymi. To było duże wyzwanie, szczególnie dla 5 naszych komentatorów - dodaje.

Posłuchaj
06:15 czwórka stacja kultura 08.11.2021.mp3 O 4. urodzinach Polskiego Radia Chopin opowiada Marcin Gmys, dyrektor stacji (Stacja Kultura/Czwórka)

Konkurs Chopinowski to jednak nie jedyne wydarzenie na antenie radiowej. Marcin Gmys miniony rok ocenia jako bardzo dobry dla słuchaczy, fanów muzyki poważnej i naszego radia. - Wprowadzaliśmy nowe pasma, cały czas się rozwijamy. Dołączają do nas nowi dziennikarze, często kształcą się u nas od zera, zapraszamy młodych do współpracy, jesteśmy na nią otwarci – podkreśla gość Czwórki. - Gdy powstawaliśmy, cztery lata temu to byliśmy młodszym braciszkiem radiowej Dwójki. Trochę tak pozostało, ale o ile wtedy nasze radio tworzyło 100 procent dziennikarzy radiowej Dwójki, to w tej chwili jest ich niewielu – dodaje.

Dorabiamy się własnej kadry, by się od Dwójki odróżnić, choć jesteśmy cały czas kontrapunktem, komplementarną anteną wobec naszej starszej, mądrzejszej, wspanialszej siostry Marcin Gmys

Nie tylko Chopin, bo pop też

- Staram się poszerzać horyzonty. Nadajemy przede wszystkim muzykę klasyczną, ale nie tylko Chopina. Gramy Bacha, Mozarta - kompozytorów, którzy dla Chopina byli ważni, a także na których Chopin silnie oddziaływał - na muzyków sobie współczesnych i na kolejne pokolenia z Karolem Szymanowskim na czele - mówi dyrektor Polskiego Radia Chopin. - Obok muzyki klasycznej wychodzimy także do młodzieży. Wiemy, że nie zawsze słuchają muzyki klasycznej, czasem ją omijają szerokim łukiem - podkreśla.

Marcin Gmys zdradza, że audycja "Chop-in-pop" była zaplanowana na około 20 odcinków. Tymczasem obecna jest na antenie Polskiego Radia Chopin nieprzerwanie od dwóch lat.
- Jest dla nas ogromnym zaskoczeniem jak Chopin jest szeroko obecny w najrozmaitszych gatunkach, nie tylko w jazzie. Jest heavy metalu, w reggae. Końca tego pasma nie widać - i bardzo dobrze. To nasze redakcyjne odkrycie - dodaje.

Można u nas słuchać, w dni powszednie o 21, pasma Mariusza Gradowskiego "Chop-in-pop". Nasz redaktor prezentuje obecność Chopina w szeroko rozumianej popkulturze muzycznej Marcin Gmys

Czytaj także:


fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Co robią pianiści, gdy nie grają?

Na 4. urodzinach Polskiego Radia Chopin usłyszymy Jakuba Kuszlika - 10 listopada. 11 zaś Marcin Gmys zaprasza na wydarzenia ramówkowe. - Zapraszamy na szereg audycji premierowych. Premiery są u nas wielkim świętem, 11 listopada będzie ich ponad 8 godzin - zdradza. - Tego dnia w naszych mediach społecznościowych nadamy pierwszy odcinek z drugiej serii Katedry fortepianu Polskiego Radia Chopin. To serial edukacyjny, a każdy odcinek jest poświęcony jednej kompozycji Fryderyka Chopina. Naszym muzycznym przewodnikiem jest Jan Frycz, który rozmawia z wybitnym pianistą, którym jest profesor Marek Szlezer z Akademii Muzycznej w Krakowie - zaprasza.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)

Data emisji: 08.11.2021

Godzina emisji: 11.46

pj

Czytaj także

Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:15
- Chopina śpiewa się wspaniale, choć przyznam, że na początku miałam co do tego wątpliwości. Okazało się jednak, że wiele tematów stworzonych przez kompozytora jest bardzo śpiewnych - opowiada Natalia Kukulska.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Iwaneczko: twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:20
- Jako młodemu człowiekowi trochę topornie szło mi granie na fortepianie, który jest moim głównym instrumentem - mówi wokalista Krzysztof Iwaneczko. - Jednak muszę przyznać, że twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała - dodaje i przyznaje, że dziś chętnie rozpoczyna dzień od słuchania koncertów XVIII Konkursu Chopinowskiego. 
rozwiń zwiń