Premiery filmowe: "Bo we mnie jest seks", "Kurier Francuski z Liberty", "Pogromcy duchów. Dziedzictwo"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 09:00
Biograficzny musical o polskiej seksbombie, Wes Anderson z plejadą gwiazd i powrót "Pogromców duchów". Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery. 
Czy Maria Dębska udźwignęła ciężar swojej roli?
Czy Maria Dębska udźwignęła ciężar swojej roli?Foto: Bartosz Mrozowski/Next Film/Mat. prasowe

Kalina Jędrusik to pierwsza seksbomba PRL i polska Marylin Monroe. Kiedy oglądałem film o jej życiu, przypominał mi się "Rocket" o Eltonie Johnie Łukasz Muszyński

Dębska jako Jędrusik. "To nie jest tania imitacja"

"Ona się niczego nie wstydziła, po prostu miała to we krwi" - mówi o Kalinie Jędrusik, bohaterce filmu "Bo we mnie jest seks", reżyserka Katarzyna Klimkiewicz. W roli legendarnej polskiej seksbomby zobaczymy Marię Dębską. - To nie jest film biograficzny, bo już na wstępnie dostajemy informację, że nie wszystkie sytuacje w filmie musiały zdarzyć się naprawdę. Twórcy postanowili, że nie będą robić ściągawki z życia Kaliny Jędrusik, tylko zrobią coś na kształt biograficznego musicalu - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. - Odtwórczyni roli głównej, Maria Dębska, została już doceniona za tę kreację na festiwalu filmowym w Gdyni. Jak najbardziej zasłużenie, bo oglądając jej Kalinę, nie ma się wrażenia, że ktoś nieudolnie próbuje kopiować polską seksbombę. To nie jest tania imitacja, tylko postać z krwi i kości.

Krzysztof Zalewski & Maria Dębska - Nie będzie romansu (Official Video) / KayaxTV


Posłuchaj
16:35 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 19.11.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka) 

Z powodu pandemii "Kurier Francuski z Liberty" czekał rok na premierę. Cierpliwość widzów została nagrodzona Łukasz Muszyński

Wes Anderson składa hołd dziennikarstwu w starym stylu

W ten weekend w kinach także najnowsza produkcja Wesa Andersona. "Kurier Francuski z Liberty. Kansas Evening Sun" prezentuje zbiór opowiadań z ostatniego numeru amerykańskiego magazynu opublikowanego w fikcyjnym francuskim mieście XX wieku. - Od pierwszej sceny widz wie, w uniwersum którego reżysera się znalazł. Anderson funkcjonuje w amerykańskim mainstreamie, a jednocześnie tworzy kino w pełni autorskie i bardzo europejskie, i tak też jest w przypadku "Kuriera…" - podkreśla gość Czwórki. - Konstrukcja filmu, który jest hołdem dla słowa drukowanego, przypomina strukturę gazety. Są kolejne rozdziały, kolejne wątki i - jak to u Andersona - plejada gwiazd: Tilda Swinton, Frances McDormand, Benicio del Toro i Timothée Chalamet.

Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun - zwiastun #1 [napisy] / 20th Century Studios Polska

Czy "Pogromcy duchów" zdobędą sympatię młodego pokolenia widzów?

"Pogromcy duchów" na ekrany kin trafili w 1984 roku. Film cieszył się ogromną popularnością wśród widzów i doczekał się sequela, rebootu, gry komputerowej i serialu animowanego. Teraz przyszła pora na "Dziedzictwo pogromców duchów". - Choć jest to kontynuacja drugiej części sagi z końca lat 80., jej akcja toczy się współcześnie. Z jednej strony to hołd dla oryginału, z drugiej twórcy próbują wnieść coś od siebie. Mamy nową obsadę i znanego z serialu "Stranger Things" Finna Wolfharda. Film zbiera przyzwoite recenzje, więc być może też stanie się kultowym tytułem dla młodego pokolenia kinomanów.

POGROMCY DUCHÓW. DZIEDZICTWO - ZWIASTUN / TYLKOHITY

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 10.17

kul

Czytaj także

Premiery filmowe: "Diuna", "Furioza", "Halloween zabija"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:20
Mateusz Damięcki zrywa z wizerunkiem mężczyzny, którego twoja mama chciałaby mieć za zięcia, a Timothee Chalamet przestaje być chłopcem. W tle Zendaya i Weronika Książkiewicz, a w perspektywie jeszcze seans grozy, czyli "Halloween zabija". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Spencer", "Wszystkie nasze strachy", "Eternals"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 15:50
To może być weekend filmowych marzeń, a na pewno filmowych wrażeń. Kristen Stewart jako księżna Diana, Dawid Ogrodnik jako Daniel Rycharski i superbohaterowie Marvela w reżyserii.. Chloé Zhao.
rozwiń zwiń