Premiery filmowe: "Diuna", "Furioza", "Halloween zabija"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:20
Mateusz Damięcki zrywa z wizerunkiem mężczyzny, którego twoja mama chciałaby mieć za zięcia, a Timothee Chalamet przestaje być chłopcem. W tle Zendaya i Weronika Książkiewicz, a w perspektywie jeszcze seans grozy, czyli "Halloween zabija". 
Zendaya i Timothee Chalamet na brytyjskiej premierze Diuny - Londyn, październik 2021
Zendaya i Timothee Chalamet na brytyjskiej premierze "Diuny" - Londyn, październik 2021Foto: PAP/EPA/VICKIE FLORES

Posłuchaj
17:12 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 22.10.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)

Polskie kino ma to do siebie, że lubi wpychać aktorów w szufladki. "Furioza" to dowód, że czasami warto jest zagrać rolę "nie po warunkach" Łukasz Muszyński

Damięcki się wścieka

"Furioza" to sensacyjne kino bez lukru, a przy okazji historia o całkowitym oddaniu się pasji, która może być zgubna i doprowadzić do ekstremalnych decyzji, po których nie ma już odwrotu. - Akcja filmu Cypriana T. Olenckiego dzieje się w świecie stadionowych chuliganów, których losy często krzyżują się z losami kryminalistów i gangsterów - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. - Obsada jest bogata w znane nazwiska, ale najwięcej mówi się o Mateuszu Damięckim. Aktor definitywnie zrywa z wizerunkiem grzecznego chłopca i amanta, i przy okazji spełnia swoje największe marzenie: wreszcie jest zawodowym kibolem i bardzo przekonującym bandziorem.


Mateusz Damięcki na planie "Furiozy" Mateusz Damięcki na planie "Furiozy"

Villeneuve to prawdopodobnie najwspanialszy stylista współczesnego kina, który ponownie tworzy porywającą, niezwykle plastyczną wizję świata przyszłości Łukasz Muszyński

Wystylizowana "Diuna" od Villeneuve'a

Ciężaru bestsellerowej powieści Franka Herberta nie unieśli ani Alejandro Jodorowsky, ani David Lynch. Jako trzeci po "Diunę" sięgnął Denis Villeneuve - kanadyjski reżyser, który już wcześniej dokonał niemożliwego, czyli nakręcił sequel "Łowcy androidów". - To bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku i cieszę się, że "Diuna" będzie zekranizowana w dwóch częściach. Dzięki temu Villeneuve nie musiał się spieszyć, nie musiał nic upraszczać. Mimo to brakuje mi w tym filmie głębi literackiego pierwowzoru, ale jest wizualną ucztą dla oczu - podsumowuje rozmówca Kasi Dydo.

Diuna | Oficjalny zwiastun / Warner Bros Polska

W tym roku "Halloween zabija"


Sprawdź także
Horror 1200.jpg
Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru

Jak zwykle z końcem października na ekrany kin powraca morderca bez twarzy. W filmie "Halloween zabija" Michael Myers ma przeciwko sobie nie tylko Laurie Strode, ale i całe miasteczko Haddonfield. - Pierwszy film z serii, który pojawił się w 1978 roku, był olbrzymim sukcesem kasowym i zyskał miano kultowego horroru. Producenci "Halloween zabija" też liczą na duże zyski i nie wykluczają zrobienia kolejnej części - dodaje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 10.17

kul


Czytaj także

Skąd się biorą najgorsze filmy świata?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 09:20
Oglądanie złych filmów we wspólnocie to rytuał, który dobrze znamy m.in. za sprawą kultowych już pokazów "Rocky Horror Picture Show". - Ten proces ma długą tradycję, a pierwszymi widzami, którzy docenili złe kino, byli surrealiści, którzy w latach dwudziestych ubiegłego wieku oglądali je namiętnie  - opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń