Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w kameralnych wnętrzach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:30
W Krakowie można oglądać prace jednego z najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski. W Starym Spichlerzu otwarto Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, w którym można zobaczyć obrazy, szkice, fragmenty spektakli, a także autoportrety i portrety bliskich artysty.
W nowo otwartym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego można podziwiać prawie 200 prac artysty
W nowo otwartym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego można podziwiać prawie 200 prac artysty Foto: Forum/Grzegorz Kozakiewicz
  • 3 grudnia otwarto Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
  • We wnętrzach Starego Spichlerza można oglądać całe spektrum prac artysty.
  • Muzeum Stanisława Wyspiańskiego jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Chcieliśmy pokazać Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na stałe. W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie dziedziny jego twórczości, zaprezentowane w sposób, który jest bezpieczny konserwatorsko, jednocześnie zapewnia publiczności niezwykłe wrażenia obcowania z dziełami artysty z bliska, w kameralnych wnętrzach - podkreślał podczas otwarcia Muzeum dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.

Nowopowstałe muzeum Stanisława Wyspiańskiego jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Umieszczono je w budynku Starego Spichlerza przy pl. Sikorskiego. Przestrzeń nie jest duża, ale o to właśnie chodziło - żeby pokazać prace Wyspiańskiego w mniejszej, niemalże domowej przestrzeni.


Wśród dzieł miejsce na teatr

- Umieściliśmy Wyspiańskiego w budynku średniej wielkości, w pomieszczeniach, które są mniejsze niż sale muzealne, dzięki temu wydobywamy inne wartości jego twórczości, co szczególnie widać w przestrzeniach poświęconych pracom graficznym czy portretom, wizerunkom Krakowa - mówił dyrektor Szczerski. - Jest to jakby model domu artysty, gdzie jesteśmy bliżej twórcy.

Główna część wystawy znajduje się na pierwszym piętrze budynku, gdzie można oglądać całe spektrum prac Stanisława Wyspiańskiego. Znajdziemy tam zarówno malarstwo olejne, jak i grafikę i witraże. Jest również sala poświęcona teatrowi. Można w niej oglądać kostium teatralny artysty, plakaty do jego sztuk, a także bardzo ciekawe fragmenty adaptacji jego twórczości.


Rękopisy artysty i jego notatki

Wśród prawie 200 prac znajdują się największe dzieła artysty. - Autoportrety, portrety dzieci, bliskich, widoki Krakowa, bardzo znane prace Stanisława Wyspiańskiego - mówi Katarzyna Bik, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie. - Wśród nich możemy też znaleźć olbrzymie dzieło - częściowo zwinięty szkic do monumentalnego witraża "Do Boga Ojca", który znajduje się w kościele ojców franciszkanów w Krakowie. Cała dekoracja, którą artysta stworzył dla kościoła, jak na owe czasy była bardzo nowatorska i do dziś pozostaje fenomenem na skalę europejską.

Zobacz także:

W muzeum mieści się także księgozbiór z rękopisami artysty i jego notatkami, pierwodrukami utworów Stanisława Wyspiańskiego, a także innych dzieł, do których twórca wykonywał okładki i ilustracje. Na dziedzińcu zaś budynku, w przyszłości, planowane jest wystawianie spektakli teatralnych oraz organizowanie prezentacji związanych ze Stanisławem Wyspiańskim.


Posłuchaj
05:10 Czwórka/Stacja Kultura - muzeum wyspiańskiego 08.12.2021.mp3 Mówimy o nowo otwartym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska 

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 08.12.2021

Godzina emisji: 11.49

aw


Czytaj także

Stanisław Wyspiański. Czwarty wieszcz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 06:00
Po premierze "Wesela" stał się symbolem. "Niewielu dusza i serce, myśl i ból były tak na wskroś polskie, nasze własne jak Wyspiańskiego" - pisała krakowska gazeta "Czas" nazajutrz po śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W krakowskim Starym Spichlerzu powstało Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:02
Ekspozycja stała to niemal 200 dzieł najwybitniejszego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku. Większość stanowią prace plastyczne. Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń