Wiedźmin jak Batman. Czy warto obejrzeć drugi sezon?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 12:14
Amerykański serial "Wiedźmin" bije rekordy popularności w sieci. W roli głównej wystąpił Henry Cavill, a obok niego Anya Chalotra, Freya Allan i Joey Batey. 
Henry Cavill na planie Wiedźmina
Henry Cavill na planie "Wiedźmina"Foto: mat.promoc.

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką Kaja Klimek, światowa popkultura przyjęła Wiedźmina do swojego grona i to jest "gigantyczna i bardzo dobra wiadomość". - Najpierw był Andrzej Sapkowski i jego opowiadania, które rozrosły się do wspaniałego pięcioksięgu, czyli sagi o przygodach Geralta z Riwii, ale także Yennefer, Ciri, Jaskra i przyjaciół - tłumaczyła Kaja Klimek.

- To bardzo wielowymiarowa i uniwersalna opowieść, trochę o poszukiwaniu życiowej drogi i o tym, że potworami są najczęściej nie ci, o których tak uważamy - czyli dzikie zwierzaki z innego wymiaru - ale ludzie. Filozofia Wiedźmina to w gruncie rzeczy długa opowieść o życiowych wyborach, o tym, gdzie leży granica człowieczeństwa i czym jest odpowiedzialność. To morze wątków i nie ma się co dziwić, że kolejni twórcy przenoszą tę historię na ekrany.

Jedną z prób był oczywiście legendarny serial z Michałem Żebrowskim w roli głównej. - Pokryty jest już mchem, ale pozostał z nami na zawsze, a odtwórca głównej roli w polskim dubbingu amerykańskiej wersji udziela głosu Henry'emu Cavillowi - podkreślała gość Czwórki. 

O Wiedźminie powstają nie tylko seriale i filmy, ale także gry komputerowe czy komiksy. Jak przekonywała Kaja Klimek, opowieść o nim jest - w niektórych aspektach - podobna do historii o Batmanie. - To na tyle uniwersalny superbohater, że można o nim opowiadać na różne sposoby. Każda z odsłon tych opowieści będzie inna, ale to zawsze ten sam Wiedźmin - tłumaczyła. 

Posłuchaj
17:41 wiedźmin 2021_12_23-10-17-25.mp3 O historii Wiedźmina i najnowszym sezonie serialu opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Źr. Netflix Polska/Wiedźmin - sezon 2./Oficjalny zwiastun

Jak opowiadała Kaja Klimek, w drugim sezonie Wiedźmina - w porównaniu z pierwszą - "dokonał się skok jakościowy na poziomie scenariusza". - Pamiętam, jak irytujące były przeskoki czasowe. Nawet widzowie, którzy znali tę sagę, mogli mieć problem, bo byli wrzucani w koncept świata, który rozgrywa się w różnym czasie, różnych miejscach i z różnymi bohaterami - tłumaczyła. - I nie było to na zasadzie intelektualnej rozrywki, detektywistycznego śledztwa, które kończyłoby się rozwiązaniem zagadki i nagrodą, to był po prostu uderzający chaos. A teraz mamy trzy główne wątki: związany z Ciri, czarodziejami i bardziej z Yennefer. Są one ze sobą precyzyjnie spięte, dzięki czemu ten serial "daje radę". 

Źr. Netflix Polska/The Witcher/Main Trailer

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 10.16

kd

Czytaj także

Mity kryminalistyki. "Dexter" w realnym świecie miałby szansę?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 15:00
 - W rzeczywistości ta praca wcale nie jest jak film. My bardziej "malujemy" szkic sprawy, to coś jak tworzenie komiksu - podkreślał Kacper Horomański, analityk śladów krwawych, oraz wykładowca akademicki.
rozwiń zwiń