Nie tylko "Squid game". Seriale, które podbiły 2021

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:37
"Squid game", "Mary z Easttown" czy "Terapia" - z którymi serialami warto było w tym roku spędzić czas, a które lepiej było omijać szerokim łukiem? 
Zdjęcie z serialu Squid Game
Zdjęcie z serialu "Squid Game"Foto: Forum/Netflix

Choć 2021 rok był pełen niesamowitych premier, które podbiły świat, a także nasze serca, zdaniem Kai Klimek nie był "szałowy". - Nie było zbyt wielu opowieści, które utrzymałyby mnie do samego końca, choć rzeczywiście było mnóstwo czasu na oglądanie, bo kina były zamknięte - opowiadała Kaja Klimek. - Było za to dużo średnich rzeczy.

Hitem tego roku zdaniem gościa Czwórki, był koreański "Squid game". - To nie było coś, co by mnie porwało, choć na poziomie podstawowym wszystko się tu zgadza: mamy interesującą intrygę, mamy różnorodnych bohaterów, z którymi możemy się teoretycznie identyfikować. Jest też dużo widowiskowej, kolorowej, komiksowej, plastycznej, bardzo ładnej warstwy wizualnej. W odpowiednich miejscach są punkty węzłowe - wyliczała ekspert. - Jednak przekaz, który zafundował nam "Squid game" jest prosty: kapitalizm jest zły, ale nie wynika, by była dla niego alternatywa.  

Jak podkreślała Kaja Klimek, warto było obejrzeć "Mery z Easttown" to historia policjantki, która bada sprawę brutalnego morderstwa, a jednocześnie usiłuje poukładać swoje życie osobiste. - Kate Winslet, wcielająca się w tytułową bohaterkę, przeszła długą drogę aktorską od roli w "Titanicu" - mówiła Kaja Klimek. - To mega konkretny serial, porządna robota twórców. 

Kolejnym jest "Terapia", czyli powrót do serialu sprzed lat. - W polskiej wersji grał Jerzy Radziwiłowicz, a jedną z jego klientek była Stanisława Celińska. Jeszcze wcześniej był format amerykański, a rozpoczął izraelski - mówiła Kaja Klimek. - Teraz mamy kolejną odsłonę, w której terapeutka grana przez Uzo Adube prowadzi swoją terapię. Odcinki są o tym, że przez dwadzieścia minut ludzie siedzą na kanapie i rozmawiają, ale oczywiście jest to zrobione świetnie. Tu wszystko jest bardzo precyzyjne, a każdy mikroszczegół gra swoją rolę - podkreślała.

Czytaj także:

"How To Do It With John Willson" - to dokumentalna, ale odrobinę komediowa historia przedstawiająca dole i niedole pewnego nowojorczyka. - Główny bohater wchodzi w głębię ludzkiego serca, opowiada o samotności, relacjach z ludźmi. Jego krótkie filmowe eseje z Nowym  Jorkiem w tle są z każdym odcinkiem coraz lepsze, to doskonałe opowieści - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
18:08 klimek seriale 2021_12_30-10-16-19.mp3 Najlepsze seriale 2021 poleca Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Kaja Klimek (krytyk filmowy)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 10.20

kd

Czytaj także

Daktyloskopia na ekranie - obalamy mity kryminalistyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:20
Zbieranie linii papilarnych na miejscu przestępstwa często pojawia się w filmach i serialach kryminalnych. Daktyloskopia jako narzędzie zabezpieczenia i badanie śladów odcisków palców jest bardziej złożona, niż jest to w nich pokazywane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Seks w wielkim mieście" - wielki powrót kultowego serialu w "I tak po prostu"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 19:00
23 lata temu miała premiera pierwszego odcinka serialu "Seksu w wielkim mieście". Ten kultowy serial nie tylko zrewolucjonizował telewizję, ale także stworzył markę i podjął na ekranie tematy, o których otwarcie wtedy nie mówiono. Teraz doczekał się kontynuacji, a jego bohaterki wracają w produkcji "I tak po prostu".
rozwiń zwiń