"Incepcja" na miarę "Avatara", czyli rok 2010 w kinie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 12:23
"Social Network" opowiadający historię powstania Facebooka to według krytyka Łukasza Muszyńskiego film roku 2010. Rewolucyjne efekty specjalne przyniosła natomiast "Incepcja".
Audio
  • Krytyk Łukasz Muszyński ocenia rok 2010 w kinach

W roku 2010 na ekrany trafiło dużo dobrych filmów, więcej niż rok i dwa lata wcześniej – ocenia krytyk filmowy Łukasz Muszyński. – Pojawił się przede wszystkim „Social Network” w reżyserii Davida Finchera, czyli ekranizacja historii powstania Facebooka. To może być film dekady – typuje gość „Stacji Kultura”.

Łukasz Muszyński podkreśla, że o walorach „Social Network” przesądza nie tylko temat, ale również doskonałe kreacje aktorskie. Krytyk uważa, że występ w roli Marka Zuckerberga, założyciela portalu Facebook, będzie przełomem w karierze Jessego Eisenberga, aktora znanego dotąd z pomniejszych ról w hollywoodzkich produkcjach komediowych. – Ten chłopak ma raptem 23-24 lata a mówi się, że dostanie Oscara. I bardzo dobrze – cieszy się Łukasz Muszyński.

Na czele rankingu najlepszych aktorek 2010 roku gość Kuby Kukli stawia Jacki Weaver, która pojawiła się w obsadzie australijskiego filmu zatytułowanego „Królestwo zwierząt”. – Praktycznie nieznana na świecie, występowała dotychczas w telenowelach. Zabłysnęła w „Królestwie zwierząt”, gdzie wciela się w panią domu z przedmieścia, która okazuje się szefową mafijnej rodziny. Rewelacyjna rola! – chwali krytyk.

Dokonania krajowych twórców zaprezentowane w 2010 roku nie zachwyciły Łukasza Muszyńskiego. – Rok temu mieliśmy trzy bardzo mocne tytuły: „Dom zły”, „Rewers” i „Wszystko co kocham”. W tym roku mieliśmy tylko „Różyczkę”, moim zdaniem bardzo dobry film, świetnie zagrany, gęsty emocjonalnie, z dobrym scenariuszem, ale słabszy od chociażby „Domu złego” – ocenia krytyk.

Czy 2010 rok przyniósł w kinie rewolucję technologiczną na miarę efektów specjalnych z „Avatara”? Zdaniem Łukasza Muszyńskiego rewolucyjne efekty zobaczyć mogliśmy w „Incepcji” w reżyserii Christophera Nolana. – Chociażby sceny zakrzywiania przestrzeni, w których bohaterowie mogą nagiąć ulicę pod kątem 90 stopni i potem spacerować po niej; to wszystko robiło potężne wrażenie – mówi gość „Stacji Kultura”.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Łukaszem Muszyńskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Zobacz więcej na temat: Facebook kuba kukla
Czytaj także

Życie Warszawy z perspektywy kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 14:00
„Życie towarzyskie i uczuciowe 2010” to tytuł wystawy zdjęć zrobionych w ciągu kilku ostatnich miesięcy w stołecznych kawiarniach przez Tadeusza Rolke i Tomasza Adamowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konflikt pokoleń na deskach Capitolu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 13:55
Od stycznia w Teatrze Capitol w Warszawie będzie można zobaczyć kontrowersyjny spektakl „Gotowane głowy”. Przedstawienie jest reżyserskim debiutem teatralnym Kingi Dębskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorzy zagrają, żołnierze zasalutują

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 05:05
Teatr Kwadrat w nowej siedzibie zaprasza na premierę oraz pokazy musztry i mody mundurowej. O szczegółach mówił w Czwórce dyrektor placówki Andrzej Nejman.
rozwiń zwiń