Premiery weekendowe - "Boscy" i "Podpalaczka". Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 16:15
Jak co tydzień Łukasz Muszyński prezentuje filmowe premiery. Tym razem opowiada o filmach "Boscy" i "Podpalaczka", a także o zbliżającym się Festiwalu w Cannes.
Kadr z filmu Boscy
Kadr z filmu "Boscy"Foto: Manolo Pavon/Kino Świat -mat. promoc.

Początek weekendu to czas premier. Dzisiaj pod lupą Łukasza Muszyńskiego znalazł się film "Boscy", na planie którego po raz kolejny spotykają się Penélope Cruz i Antonio Banderas. "Boscy" to komediodramat, w którym seksowna Penélope wciela się w rolę reżysera. Film opowiada historię ekscentrycznego milionera, który postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii kina.

- Jest to film, który pokazuje szerzej kulisy produkcji filmowej. Ten obraz jest absolutnie drwiną ze świata artystów z przerośniętym ego, ze świata milionerów, którzy dochodzą do wniosku, że chcą się zapisać w historii, zamiast pomnażać zarobione pieniądze - opowiada krytyk. - Jest też "beką" z dziennikarzy, którzy szukają dziury w całym i doszukują się interpretacji, których w filmie nie ma. Wietrzą skandale, które potem można opisać w prasie. Obśmiany zostaje cały przemysł filmowy. To nie jest film, który będzie zdobywał nagrody, ale zabawa jest przednia, zwłaszcza dla osób, które interesują się światem kina.


Źr. Youtube/KinoSwiatPL/ BOSCY - oficjalny zwiastun


Kolejny film to gratka dla fanów horroru, kina akcji i prozy Stephena Kinga w jednym. "Podpalaczka" też remake znanego filmu z lat 80. z Drew Barrymore w roli głównej. - Z zagranicznych recenzje wynika, że szału nie ma. Jest to nowa ekranizacja powieści Stevena Kinga - mówi Łukasz Muszyński. - Historia 11-letniej dziewczynki, która jest ukrywana przez swoich rodziców, tylko po to, żeby rząd nie dowiedział się o jej niesamowitych umiejętnościach. Bohaterka imieniem Charlie posiada dar pirokinezy.

Źr. Youtube/Podpalaczka - zwiastun filmu


Za chwilę startuje 75. edycja festiwalu w Cannes. Święto kina rozpocznie się 17 i potrwa do 28 maja. - W tym roku festiwal wraca z pompą. A będzie się działo, bo oprócz konkursu głównego, na którym można będzie obejrzeć obrazy m.in. Jamesa Graya, Hirokazu Koreedy, Davida Cronenberga i Jerzego Skolimowskiego, będą także pokazy pozakonkursowe - opowiada gość audycji. - Filmem, na który wszyscy czekają, jest nowy "Top Gun Maveric" z Tomem Cruise'em. Oczekiwania wokół tego filmu są pompowane od kilkunastu dni. Są już pierwsze recenzje i już się mówi, że to najlepszy film roku.

Źr. Yotube/ Top Gun Maveric - nowy zwiastun

W Cannes nie zabraknie polskich akcentów. Po przerwie wraca Jerzy Skolimowski z filmem "IO". Jest to historia osiołka, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. W obsadzie pojawią się także polscy aktorzy - Sandra Drzymalska i Mateusz Kościukiewicz.


Posłuchaj
17:16 Czwórka/Stacja Kultura - premiery fillmowe 13.05.2022.mp3 Łukasz Muszyński opowiada o filmach "Boscy" i "Podpalaczka" oraz zbliżającym się 75. Festiwalu w Cannes (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W sekcji konkursowej Un Certain Regard zobaczymy także pierwszy anglojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej "Silent twins". - Jest to połączenie dramatu psychologicznego oraz kina grozy inspirowanego prawdziwą historią dwóch bliźniaczek June i Jennifer Gibbons - zdradza krytyk. - Siostry porozumiewały się wymyślonym przez siebie językiem i odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Z czasem uznano, że stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia.

W rolach głównych Letitia Wright ("Czarna pantera") oraz Tamara Lawrance ("Na plaży Chesil"). Warto dodać, że w jury tej sekcji zasiądzie polska aktorka Joanna Kulig.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras 

Czytaj także

W weekend idziemy do kina. Przegląd filmowych premier

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:05
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy filmy oglądaliśmy głównie w domu. Od ubiegłego tygodnia znów możemy chodzić do kina i to na najbardziej wyczekiwane premiery.
rozwiń zwiń