Kulturalny raport z miasta: Zabrze, Kraków i Berlin

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 19:20
Na dobry początek tygodnia mamy dla Was kulturalny rozkład jazdy. Gościem Czwórki będzie też artystka Katarzyna Jaźnicka.
Carbon Silesia Festival
Carbon Silesia FestivalFoto: Mateusz Czech/Carbon

Najpierw przeniesiemy się na Śląsk. Maciej Kędziora ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach opowie o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się w najbliższych dniach. Opowiemy też o drugiej odsłonie CARBON Silesia Festival, który ponownie odbędzie się pod patronatem Czwórki. Na scenie kopalni w Zabrzu pojawią się m.in. Glowal, NTO, Monolink, Lenzman, Satla oraz Ejeca, Jacek Sienkiewicz i Jurek Przeździecki jako Tumult Hands, wokalistka, DJ-ka, dziennikarka i promotorka młodych talentów oraz „kobieta instytucja” na polskiej scenie - Novika z nowym projektem 2.0, niezawodni i energetyczni Last Robots.

Zajrzymy także do Krakowa, gdzie w czerwcu Teatru Variete pokaże nowe show "VARIETE'S GREAT REVUE". Najnowszy spektakl to osadzona we współczesności wybuchowa mieszanka tańca, akrobacji, muzyki na żywo, romansu i sławy. Pomysłodawcami i współautorami scenariusza są Krzysztof Tyszko - tancerz musicalowy i choreograf, związany z wieloma teatrami muzycznymi w Polsce oraz Ewelina Adamska-Porczyk - tancerka, aktorka, choreografka, która ma na swoim koncie ponad 70 realizacji scenicznych, głównie na scenie Teatru Capitol we Wrocławiu. Do współpracy nad najnowszą premierą, zaprosili trójkę utytułowanych choreografów - Barbarę Olech, Tinę Papazyan i Adama Betę, dziewiętnaścioro tancerek i tancerzy, a także parę akrobatów - Jacka Marksa oraz Martynę Pytel.  Tym razem scena Krakowskiego Teatru Variete zamieni się w ekskluzywny hotel, gdzie roztańczony Room Service, pod czujnym okiem czarującego Concierge’a, pieczołowicie przygotowuje się na przyjęcie wielkiej gwiazdy. Wizyta Divy jest związana z koncertowym show, na który bilety wyprzedały się błyskawicznie. W jaki sposób jej obecność zaburzy dotychczasowy rytm życia hotelu i co czeka za zamkniętymi drzwiami pokoi?

Sprawdź także:

Po godz. 11.00 w naszym studiu pojawi się Jaźnicka – polska wokalistka, która dołączyła do grona artystów nominowanych do prestiżowych nagród Berlin Music Video Awards 2022. Teledysk do jej singla "Out of Control" został wyróżniony nominacją w kategorii Best Animation 2022, obok wideoklipów takich artystów jak Dua Lipa & Elton John, czy Bastille.

Jaźnicka - " Out of Control " ( Official Video ) / Jaźnicka

Nie zabraknie także "Lektury Czwórki". W maju przypominamy postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Biografię przeczyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.

***

Na "Stację Kultura" zaprasza Marta Zinkiewicz - w poniedziałek (23.05) o godz. 10.05.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl Alternatywa

Czytaj także

Kolega Patricka The Pana i autor "Koszulki". Kim jest Dawid Tyszkowski?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 20:40
Mimo młodego wieku, tworzy dojrzałe i pełne emocji teksty, które z łatwością zmienia w oryginalne muzyczne kompozycje. - Najpierw była gitara, potem pobrałem pierwszy program do produkcji muzycznej i zdałem sobie sprawę, że chcę w tym zostać na dłużej - opowiada Dawid Tyszkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basowe brzmienia, zabawa słowem. Oto Sofie Szklarska

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:20
Ma 21 lat, śpiewa, pisze teksty, komponuje i produkuje swoje utwory. - Lubię Mery Spolsky, jestem fanką Sevdalizy. Podobają mi się niskie, basowe brzmienia i utwory, które mają przestrzeń - opowiada Sofie Szklarska. 
rozwiń zwiń