Paryż, Londyn, Edynburg - co ciekawego w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 14:55
Jak co tydzień wraz z Adą Janiszewską odwiedzamy światowe galerie. Tym razem sprawdzamy, co ciekawego można zobaczyć w Paryżu, Londynie i Edynburgu.
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pla2na

Zaczynamy od Paryża - a jak stolica Francji to moda. - Odważna, inspirująca, awangardowa i szokująca - taka była projektantka Elsa Schiaparelli. Musée des Arts Décoratifs organizuje wielką retrospektywę poświęconą włoskiej projektantce mody - mówi autorka cyklu. - Ta wszechstronna, ekstrawagancka artystka od zawsze broniła swojej wolności. To wszystko będziemy mogli zobaczyć na tej wystawie.  

W muzeum można będzie więc zobaczyć 520 dzieł, w tym 272 kostiumy i akcesoria modowe, fotografie, flakony perfum, klejnoty, rzeźby i różnego rodzaju rzeczy prywatne projektantki. Między innym sukienkę, którą podczas ceremonii zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta miała na sobie Lady Gaga. Artystka wypożyczyła ją właśnie z paryskiego muzeum.   

 

Źr. Facebook/Mad Paris

Przenosimy się do Londynu, gdzie w Muzeum Brytyjskim można oglądać wystawę "Moc kobiet: Boskość dla demonów". To badanie roli, jaką istoty duchowe takie jak boginie, demony, czarownice, duchy i święte odegrały w kształtowaniu naszego rozumieniu świata. - Od Pele, czyli hawajskiej bogini wulkanów, po buddyjską boginię współczucia czy hinduską boginię Kali - mówi nasza reporterka. - Ta wystawa przygląda się boskim i demonicznym postaciom kobiecym na przestrzeni ostatnich 5 tys. lat. Zostały na niej przedstawione rzeźby, przedmioty sakralne i starożytne dzieła sztuki. Wystawę uzupełniają wypowiedzi kuratorek, które celebrują kobiecość. Pokazuje też, jak kobiecość zmieniała się i kształtowała na przestrzeni wieków.


 

Źr. Facebook/British Museum

Pozostajemy na Wyspach Brytyjskich i przenosimy się do Edynburga, gdzie w Narodowym Muzeum Szkocji można oglądać wystawę Anatomia: związek śmierci i życia. 

- Jak opisuje tę wystawę kurator, jest ona przeznaczona dla miłośników makabry. Ekspozycja prezentuje historię badań anatomicznych ze szczególnym uwzględnieniem niepokojącego związku pomiędzy naukami medycznymi a przestępczością na początku XIX wieku - wyjaśnia Ada Janiszewska. - Wśród eksponatów znalazły m.in. się miniaturowe trumny z siedziskiem króla Artura, odkryte w Edynburgu w 1836. Ich pochodzenie dotychczas jest nieznane. Dowiemy się także, jak badania anatomiczne splotły się z ubóstwem i przestępczością. Jak wiemy, na Wyspach Brytyjskich dużo się działo, będziemy mogli prześledzić też najsłynniejsze zbrodnie.

Na wystawie można także oglądać przełomowe odlewy części ciała, XVIII-wieczne modele anatomiczne, a także szkice Leonarda da Vinci.

 

Posłuchaj
09:04 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 11.07.2022.mp3 Które galerie warto odwiedzić? (Stacja Kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 11.15

aw