To skomplikowane. O serialu "Rozmowy z przyjaciółmi" wg Sally Rooney

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 15:00
Sally Rooney to pisarka na miarę naszych czasów. Wszystkie jej książki mają status "to skomplikowane", a seriale, które powstają na ich podstawie - już na starcie mają zapewniony sukces.
Aktorka Alison Oliver na premierze serialu Rozmowy z przyjaciółmi - Londyn, 2022 rok.
Aktorka Alison Oliver na premierze serialu "Rozmowy z przyjaciółmi" - Londyn, 2022 rok.Foto: PAP/PA

Po raz pierwszy Rooney zawróciła w głowie krytykom i czytelnikom, kiedy zadebiutowała powieścią "Conversations with Friends". Przy drugiej książce - „Normalni ludzie” - zdobyła serca widzów, za sprawą serialu, który powstał na podstawie jej powieści. To współczesna historia miłosna podążająca śladami Marianne i Connella - dwojga młodych ludzi, którzy nieustająco krążą wokół siebie, odkrywając, jak skomplikowana potrafi być młodzieńcza miłość. - Po raz pierwszy sięgnęłam po ten serial bezpośrednio po lekturze książki, która mnie mocno zirytowała i ogólnie byłam "na nie". Teraz chyba wyparowały ze mnie tamte emocje, bo zaczęłam oglądać go od początku i to, co do mnie najbardziej w tej chwili przemawia. to odtwórcy głównych ról: Paul Mescal oraz Daisy Edgar-Jones - opowiada w Czwórce Kaja Klimek w 2020 roku. 

W czerwcu tego roku na jedną z platform streamingowych trafiły "Rozmowy z przyjaciółmi" - ekranizacja debiutu powieściowego Rooney. - Od samego początku pisarka wybrała sobie pewien typ bohaterów. Pisze o ludziach, którzy z jednej strony mają mocno introwertyczną naturę i mówienie wprost o emocjach sprawia im ogromny problem, a z drugiej - kiedy opuszczają już świat metafor i komunikatorów i spotykają się z drugim człowiekiem – trawi ich ogień namiętności. Intensywnej, lecz krótkotrwałej - opowiada krytyczka filmowa. - Rooney potrafi uchwycić to, co dzieje między ludźmi w miłości – i tej gorącej, i zupełnie letniej

ROZMOWY Z PRZYJACIÓŁMI | oficjalny zwiastun | HBO Max

Sprawdź także:


Rozmowy z przyjaciółmi Rozmowy z przyjaciółmi

Akcja serialu w reżyserii Lenny’ego Abrahamsona oraz Leanne Welham - tak jak i powieść - rozgrywa się w Dublinie i opowiada o dwóch studentkach college'u, Frances i jej najlepszej przyjaciółce Bobbi, oraz o relacji, jaką nawiązują z małżeństwem, Melissą i Nickiem. - Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Tam zostają zastrzeżone przez popularną dziennikarkę Melissę, której mąż Nick jest aktorem. Ta znajomość otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii i do relacji, która jest mocno naładowana różnego rodzaju emocjami – opowiada Kaja Klimek. – Reżyserem serialu jest Lenny Abrahamson, który odpowiadał też za "Normalnych ludzi". Ale moim zdaniem brakuje tu między bohaterami intymności i zmysłowości. Być może dlatego, że trudno jest przełożyć na język obrazu to, co dzieje się z ludźmi "między SMS-ami". 

Posłuchaj
18:15 CZWÓRKA Stacja Kultura - kaja klimek 21.07.2022.mp3 "Rozmowy z przyjaciółmi" - o serialach według prozy Sally Rooney (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Russian Doll". Kontynuacja, która nie jest skokiem na kasę

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:18
- "Russian Doll" ma glamrockowy sznyt i uroczą bohaterkę. Natasha Lyonne jest siłą natury, kobietą z burzą niesfornych loków, talentem aktorskim i świetnymi pomysłami – opowiada krytyczka Kaja Klimek.
rozwiń zwiń