Bovska: "Wielka cisza" to wyraz siostrzeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 14:25
- Mam swój głos, chcę robić ważne rzeczy, dlaczego miałabym nie poruszyć tematu niepłodności, niespełnionego marzenia o macierzyństwie. Opowiadam o tym, używając swojego języka - w dniu premiery mówi Bovska o swoim najnowszym singlu "Wielka cisza". - Ta piosenka to wyraz siostrzeństwa - dodaje. 
Bovska w Czwórce
Bovska w CzwórceFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

- Cieszę się, że mogę być w Czwórce w dniu premiery mojego singla, bo to jest najbardziej ekscytujący moment - przyznaje Bovska w rozmowie z Kasią Dydo. - Za mną już trochę ważnych rozmów na temat "Wielkiej ciszy", ale przede mną kolejne. Fajnie jest gadać o tym z kobietami, które są mi bliskie - dodaje. 

"Wielka cisza" to najnowsza piosenka artystki, a towarzyszy jej niezwykły teledysk. - Wraz z reżyserką, Magdaleną Zielińską, i Mateuszem Kanownikiem, odpowiedzialnym za zdjęcia, postanowiliśmy opowiedzieć historię o zmaganiach i trudnych emocjach, które są związane z niepłodnością i niespełnionym marzeniem o macierzyństwie - zdradza Bovska. - Zależało mi, żeby z czułością pokazać bohaterkę, w którą się wcielam. Ta opowieść to też jest moja historia osobista, nie ukrywam tego. To temat niezwykle ważny, trzeba o nim mówić - dodaje. 

Zdaniem gościa Czwórki i w przemyśle rozrywkowym jest miejsce na trudne tematy. Bovska podkreśla też, że "Wielka cisza" ma dość uniwersalny charakter i można ją interpretować na szereg różnych sposobów np. w kontekście samotności w relacji, czy trudnych emocji, bo każdy z nas ma takie momenty. 

- Mam swój głos, chcę robić ważne rzeczy, dlaczego miałabym nie poruszyć tematu niepłodności, niespełnionego marzenia o macierzyństwie. Opowiadam o tym, używając swojego języka - zdradza artystka. - Ta piosenka to wyraz solidarności z siostrami, z kobietami. To wyraz siostrzeństwa - dodaje. 

Siostrzeństwo 2022 roku Bovska definiuje jako towarzyszenie komuś, bycie z nim i tą trudną "rzeczą", która jest w czyimś życiu. - Nie mam na myśli dawania złotych rad, wysyłania na terapie, a myślę o wspieraniu poprzez bycie w tych trudnych momentach, ale też pięknych chwilach - wyjaśnia. - Warto być ze sobą, wspierać te siostry, te dziewczyny, te kobiety i tych mężczyzn, którzy są najbliżej nas. Wydaje mi się, że tylko dzięki temu jesteśmy w stanie żyć szczęśliwie - dodaje. 


Posłuchaj
16:42 czwórka stacja kultura 25.10.2022 bovska.mp3 Bovska opowiada o swoim najnowszym singlu "Wielka cisza" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Bovska zdradza, że tekst "Wielkiej ciszy" powstał w środku nocy, w pewnym trudnym momencie jej życia. - Impuls do napisania tego tekstu nie był związany z tematem tego teledysku. To był jeden z tych "szybkich strzałów", tekstów, które "wychodzą" z ciebie - przyznaje. - Początkowo nie wiedziałam, że będzie on piosenką. Jakiś czas leżał w moim telefonie, w notatniku. Wraz z moim producentem pracowaliśmy, gdy wybuchła wojna na Ukrainie. To był czas trudnych emocji, dużo się działo. I "Wielka cisza" jest jedną z tych piosenek, które powstały tym czasie - dodaje. 

W dniu premiery "Wielkiej ciszy" Bovska dostaje wiele wiadomości, w których czyta, jak bardzo wzrusza jej najnowsza piosenka. - To dla mnie największa nagroda. Czuję, że dotknęłam tematu, który jest potrzebny - ocenia. - Wiem, że uprawiam swoje mikropoletko, mam swoją bańkę i w niej funkcjonuję, może ona się teraz poszerzy - fajnie jest mieć wokół siebie ludzi, którzy myślą podobnie - dodaje. 

Bovska jest też współautorką filmu dokumentalnego, o kobiecości "Iskry". Ten dokument to krótka forma będąca żywym zapisem spotkania, jakie dokonało się w kameralnym gronie. Intymny, osobisty, zaskakujący, czuły, pełen spontaniczności. Film ma dziś swoją premierę na festiwalu Spektrum w Świdnicy. - W tym dokumencie mówię o różnych rolach, też o roli bycia matką, roli, której może nigdy nie spełnię - ocenia artystka. 


BOVSKA - Wielka cisza (Official Videoclip)/Bovska

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bovska (kompozytorka, performerka, ilustratorka)

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 11.14

pj/kor

Czytaj także

Sorrento Performance. Bovska do zobaczenia i usłyszenia w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 12:40
"Sorrento Performance" łączy w sobie ideę koncertu i spektaklu tanecznego. Wydarzenie, które odbędzie się 8 lipca, dedykowane jest nowemu albumowi Bovskiej, który ukazał się 24 kwietnia, ale ze względu na czas pandemii wciąż nie ma szansy zaistnieć w regularnej wersji koncertowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bovska i letni "Barometr" z wczesnej wiosny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 14:11
"Barometr", najnowszy singiel Bovskiej wciąga nas w plażowe, letnie klimaty. Artystka kusi nas tańcem, i zdradza, że piosenka powstała bardzo wczesną wiosną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bovska w poszukiwaniu "dzikiej dziewczynki". Nowy singiel artystki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:50
- "Dzika" to piosenka o relacji z ogromną wewnętrzną siłą, która istnieje w każdej kobiecie. Jest to utwór o tęsknocie za nią i wołaniu jej. Jest o spotkaniu z prawdą o sobie samej - opowiada Bovska. 
rozwiń zwiń