Przetańczyć życiowe burze

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:19
Wciąż ekscentryczna i szokująca, legenda polskiego tańca Krystyna Mazurówna była gościem Czwórki. Do księgarń trafiła właśnie autobiografia artystki.
Audio

W życiu nie można niczego żałować. Należy zawsze mówić to, co ma się na myśli i robić to, na co ma się ochotę – tłumaczy Krystyna Mazurówna. Tancerka i choreografka, która od lat mieszka w Paryżu, była gościem „Stacji Kultura”. Kasi Dydo i Kubie Kukli opowiadała o swoim burzliwym życiu oraz o wydanej właśnie autobiograficznej książce zatytułowanej (sic!) „Burzliwe życie tancerki”.

Krystyna Mazurówna nie lubi być określana mianem „ikony tańca”. Tancerka i choreografka, która w 1957 roku ukończyła prestiżową warszawską Szkołę Baletową i niedługo potem została solistką w Teatrze Wielkim, woli być nazywana „legendą tańca” i to legendą wciąż żywą. Zarówno z uwagi na swoje dokonania, jak i za sprawą niesłabnącej chęci do życia.

Gość Czwórki przyznaje, że wciąż jest osobą pełną energii i zawsze gotową do tańca. – Tańczę, jak tylko mam okazję – podkreśla Krystyna Mazurówna. Tancerka przekonuje, że należy korzystać z życia, cały czas działać, nie siedzieć z założonymi rękami, gdyż w tylko taki sposób można uczynić swoją egzystencję ciekawą. – Cierpię na brak cierpliwości i nie lubię na nic czekać. Jest to wada, ale ja przekształciłam ją w zaletę i dzięki temu idę przez życie szybciej niż inni  – wyjaśnia.

– Moje życie od początku było burzliwe: urodziłam się przecież w 1939 roku – podkreśla gość „Stacji Kultura”. W swojej autobiograficznej książce opisuje wszystkie „życiowe burze”, które jej się przytrafiły i podkreśla, że dzięki nim jej życie było ekscytujące. – Właśnie za to uwielbiam te wszystkie burze – tłumaczy.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Krystyną Mazurówną. Aby wysłuchać dźwięku, wystarczy kliknąć w ikonę w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Szatańskie rytmy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 08:00
W tańcu tkwi ogromna energia seksualna. W średniowieczu widziano w tym dzieło szatana. Stąd próby zapanowania nad nim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łabędzia gracja, brutalne reguły

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 17:00
Balet to niewdzięczna sztuka: od swych adeptów wymaga poświęceń, a prawdziwa kariera przypada w udziale nielicznym. Widać to w filmie "Czarny łabędź" - mówi Maciej Zakliczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taniec zawładnie Mrągowem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 11:46
Warsztaty taneczne poprowadzą najlepsi choreografowie ze Stanów Zjednoczonych i z Polski – przekonuje organizator FNF Winter Dance Intensive 2011. Czwórka poleca!
rozwiń zwiń