Oscary 2023 i nie tylko. Co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 17:02
Gośćmi będą Małgorzata Steciak i Łukasz Muszyński, z którymi porozmawiamy o tegorocznej uroczystości. Zajrzymy także do biblioteki.
Krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara można oglądać już w kinach
Krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara można oglądać już w kinachFoto: shutterstock/Valeriya Zankovych

W pierwszej części programu w studiu pojawią się goście: Małgorzata Steciak i Łukasz Muszyński. Powiemy o triumfach i wielkich przegranych tegorocznej gali, a także podsumujemy uroczystość. 

Po godz. 11.00 zajrzymy do polskich bibliotek i powiemy o kolejnej odsłonie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jak możemy przeczytać na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, głównym celem NPRCz 2.0 jest rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych. Chodzi m.in. o poprawę oferty bibliotek publicznych, inwestycje w ich infrastrukturę, zakup nowości wydawniczych do tych placówek, a także oraz rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Czwórka odwiedzała w 2022 roku biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy i w Stacji Kultura w Rumi, a także w warszawskim Forcie. 

Odwiedziliśmy trójmiejską Sopotekę, w której oprócz literatury jest dużo dobrej muzyki i miejsce idealne na relaks. Przenieśliśmy się też na południe Polski, by zajrzeć do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach i sprawdzić, co imponującego znajduje się w zbiorach tego trzypiętrowego gmachu. Byliśmy też na Manhattanie, czyli w Gdańsku. 

***

Na audycję "Stacja Kultura" zapraszamy w poniedziałek (13.03) po godz. 10.00. Program poprowadzi Kasia Dydo.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka biblioteka
Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń