Z Lipna na podbój Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 15:22
Do księgarń trafiła biografia jednej z największych postaci w historii kina, a zarazem kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino – Poli Negri.
Audio

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, nie tylko zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood i stała się gwiazdą światowego kina. Ona udowodniła wszystkim, że amerykański sen może się spełnić – podkreśla Mariusz Kotowski, choreograf i reżyser filmowy pracujący w USA, a zarazem autor biografii tej wybitnej aktorki. Jego książka zatytułowana "Pola Negri. Legenda Hollywood" właśnie trafiła do księgarń.

– Na kartach książki opisałem, jak wyglądała droga Poli Negri z Lipna, gdzie urodziła się w 1897 roku, do Berlina, a później do Hollywood. Przedstawiłem jej oszałamiającą karierę i życie osobiste, a także filmy, w których zagrała – wyjaśnia Mariusz Kotowski.

Jak to się stało, że Polce udało się osiągnąć tak wielki sukces w czasach, w których Polska z mozołem odbudowywała swoją państwowość po okresie zaborów? Jak tłumaczy gość „Stacji Kultura”, Pola Negri była wyjątkowo utalentowana i potrafiła to wykorzystać. – Ponadto wiedziała, że ma w sobie magnetyzm, za pomocą którego łatwo umiała zjednywać sobie ludzi – zaznacza Mariusz Kotowski.

Jej urokowi uległ między innymi Charlie Chaplin. Jak tłumaczy gość Kuby Kukli, gdy aktor przybył na premierę „Madame Dubarry” do Berlina w 1919, od razu uległ urokowi Poli Negri. – Po powrocie do Ameryki rozpowiadał wszystkim, że najpiękniejszą rzeczą, jaką zobaczył w Europie, była właśnie polska aktorka – tłumaczy.

Więcej w rozmowie Kuby Kulki z Mariuszem Kotowskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Przygodowe czytadło dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:04
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakuba Żulczyka zatytułowana "Zmorojewo". Autor przyznaje, że powieść stworzona została z myślą o młodym czytelniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcieliśmy przeżyć cokolwiek wesołego"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 10:04
Książka "Artyści, wariaci, anarchiści" przekonuje, że mimo panującego w latach 80. marazmu i przygnębienia, wiele się działo – podkreśla współautor publikacji Jarosław Janiszewski.
rozwiń zwiń