X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z Lipna na podbój Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 15:22
Do księgarń trafiła biografia jednej z największych postaci w historii kina, a zarazem kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino – Poli Negri.
Audio

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, nie tylko zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood i stała się gwiazdą światowego kina. Ona udowodniła wszystkim, że amerykański sen może się spełnić – podkreśla Mariusz Kotowski, choreograf i reżyser filmowy pracujący w USA, a zarazem autor biografii tej wybitnej aktorki. Jego książka zatytułowana "Pola Negri. Legenda Hollywood" właśnie trafiła do księgarń.

– Na kartach książki opisałem, jak wyglądała droga Poli Negri z Lipna, gdzie urodziła się w 1897 roku, do Berlina, a później do Hollywood. Przedstawiłem jej oszałamiającą karierę i życie osobiste, a także filmy, w których zagrała – wyjaśnia Mariusz Kotowski.

Jak to się stało, że Polce udało się osiągnąć tak wielki sukces w czasach, w których Polska z mozołem odbudowywała swoją państwowość po okresie zaborów? Jak tłumaczy gość „Stacji Kultura”, Pola Negri była wyjątkowo utalentowana i potrafiła to wykorzystać. – Ponadto wiedziała, że ma w sobie magnetyzm, za pomocą którego łatwo umiała zjednywać sobie ludzi – zaznacza Mariusz Kotowski.

Jej urokowi uległ między innymi Charlie Chaplin. Jak tłumaczy gość Kuby Kukli, gdy aktor przybył na premierę „Madame Dubarry” do Berlina w 1919, od razu uległ urokowi Poli Negri. – Po powrocie do Ameryki rozpowiadał wszystkim, że najpiękniejszą rzeczą, jaką zobaczył w Europie, była właśnie polska aktorka – tłumaczy.

Więcej w rozmowie Kuby Kulki z Mariuszem Kotowskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przygodowe czytadło dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:04
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakuba Żulczyka zatytułowana "Zmorojewo". Autor przyznaje, że powieść stworzona została z myślą o młodym czytelniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcieliśmy przeżyć cokolwiek wesołego"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 10:04
Książka "Artyści, wariaci, anarchiści" przekonuje, że mimo panującego w latach 80. marazmu i przygnębienia, wiele się działo – podkreśla współautor publikacji Jarosław Janiszewski.
rozwiń zwiń