Kawa z Mlekiem. "Piosenka jazzowo-folkowa, inspirowana wszystkim"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 14:33
- Lubimy śmiać się z siebie i ze świata, więc w naszej twórczości teksty są najważniejsze. Ale lubimy też, gdy nasza muzyka daje radość odbiorcom. Na koncertach staramy się tworzyć domową atmosferę, by wszyscy widzowie dobrze się tam czuli - mówiły Julia Ciszewska i Karolina Hozer, które współtworzą Kawę z Mlekiem.
Kawa z Mlekiem, czyli Julia Ciszewska i Karolina Hozer, a w środku Oliwia Krettek
Kawa z Mlekiem, czyli Julia Ciszewska i Karolina Hozer, a w środku Oliwia KrettekFoto: Czwórka
  • Kawa z Mlekiem to grupa, która początkowo była duetem, dziś działa jako kwartet. Stworzyły ją Julia Ciszewska i Karolina Hozer.
  • Artystki od dziecka związane są z muzyką, występowały w konkursach, chórach. Dziś studiują jazz na uczelni wyższej.
  • Choć początkowo Julia Ciszewska i Karolina Hozer planowały solowe kariery, dziś zapewniają, że na razie nie zamierzają porzucić wspólnej muzycznej drogi.

Formację Kawa z Mlekiem Julia Ciszewska i Karolina Hozer założyły w 2017 roku. Już dwa lata później grupa wydała swój debiutancki album "Human for Human". - Zaczęłyśmy się przyjaźnić jeszcze w technikum, wtedy też rozpoczęła się nasza kariera muzyczna, grałyśmy bowiem w szkole na eventach, głównie covery. Potem dopiero postanowiłyśmy napisać własny materiał i w kilka miesięcy to się udało: stworzyłyśmy numery na całą płytę - wspominała Julia Ciszewska. 

"Human for Human". Początek muzycznej drogi

- Na tej płycie były przeróżne numery, grałyśmy po prostu to, co wybrzmiewało nam w duszach - opowiadała Karolina Hozer. - Pisałyśmy też dużo po angielsku, a dziś już od tego odchodzimy, właściwie tworzymy głównie po polsku - tłumaczyła. Nazwa grupy nie jest przypadkowa. - Swój początek wzięła przede wszystkim stąd, że jestem brunetką, a Julia jest blondynką - mówiła Karolina Hozer. - Poza tym chodzi oczywiście o różnicę charakterów. 

Nurt aktorski - gdy tekst jest ważniejszy niż melodia

Ich twórczość opiera się na tekstach, pełnych dystansu do świata i siebie, oraz muzyce z pogranicza alternatywnego pop-rocka z elementami folku. - Od tego zaczynałyśmy i przekaz, czyli tekst, jest dla nas najważniejszy, choć oczywiście za tym idzie warstwa instrumentalna - tłumaczyła Julia Ciszewska. - Lubimy jednak ludowiznę, na koncertach tworzymy domowy klimat i chcemy, by nasi widzowie czuli się u nas swojsko. To taka piosenka artystyczna, aktorska, w połączeniu z folkiem, bluesem i jazzem - mówiły artystki. 

Posłuchaj
11:46 2023_08_04 11_03_28_PR4_Stacja_Kultura kawa.mp3 O historii i przyszłości grupy Kawa z Mlekiem mówią Julia Ciszewska i Karolina Hozer (Stacja Kultura/Czwórka) 

Od elektroniki do nostalgii - jak powstają numery Kawy z Mlekiem?

Grupa na co dzień występuje jako kwartet, a oprócz gości Czwórki, występuje w niej też dwóch muzyków w sekcji rytmicznej. - Na początku pisałyśmy osobno, jedna nie w trącała się drugiej do pracy, potem zaczęłyśmy aranżować wspólnie, dziś już prawie wszystko piszemy razem - wspominała Karolina Hozer. - Na próby przynosimy szkielet materiału i tam każdy z nas dodaje coś od siebie - opowiadały. Ich inspiracją jest otaczająca rzeczywistość. - Nie boimy się inności ani szczerości. To, co tworzymy, to odzwierciedlenie tego, co mamy w środku. Nasza muzyka jest więc zwierciadłem naszych dusz. Razem się dopełniamy i nasze głosy tak współgrają, że jesteśmy właściwie gotowym produktem - opowiadały. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Goście: Julia Ciszewska (gitarzystka, wokalistka) i Karolina Hozer (pianistka, wokalistka)

Data emisji: 04.08.2023

Godzina emisji: 11.45

kd

Czytaj także

Zdrawica: najważniejsze są dla nas koncerty

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 16:32
- To publiczność napędza nas do działania - podkreślały w rozmowie z Czwórką Martyna Pilch, Martyna Goińska oraz Joanna Piątek, artystki z grupy Zdrawica.  
rozwiń zwiń