Mickiewicz według Mapy. O muzyce do spektaklu "Ballady i romanse"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 15:20
- Zawędrowałam do świata wizualnego i performatywnego. Stworzenie muzyki do spektaklu "Ballady i romanse" było dla mnie ważnym doświadczeniem, bo czułam, że w tym procesie Mickiewicz prowadzi mnie za rękę - opowiada Mapa, czyli Magda Pasierska. 
Mapa - Magda Pasierska
Mapa - Magda PasierskaFoto: mat. promocyjne
  • Mapa to pseudonim artystyczny Magdy Pasierskiej - wokalistki i kompozytorki z Wrocławia.
  • Artystka występowała m.in. z zespołem Me Myself and I, wydała też solową płytę "Wzywam Cię".
  • Mapa stworzyła z Szymonem Tomczykiem autorską muzykę do spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy "Ballady i romanse" na podstawie tekstu Adama Mickiewicza.

"Ballady i romanse" - serial teatralny

"Ballady i romanse" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy to realizacja mickiewiczowskich ballad w konwencji pantomimy zespołowej i próba przeniesienia ich na język teatru ruchu. - Spektakl składa się z trzech ballad, które zostały wyreżyserowane przez trzech reżyserów. Zdenka Pszczołowska, Błażej Peszek i Piotr Soroka przygotowali po jednej części przedstawienia, co pozwoliło na prezentację różnorodnych sposobów odczytania i przeniesienia na scenę idei romantycznych. - Spektakl ma formułę serialu, który składa się z trzech odcinków. To nasze mrugnięcie okiem do popkultury, ale też do romantycznej spuścizny - opowiada gość Czwórki. - Z Szymonem opatrzyliśmy całość muzyką, która jest grana i śpiewana na żywo. Warstwa dźwiękowa jest w spektaklu jednym z bohaterów. Prowadzi widza przez muzyczny plan opowieści.

Piosenki z balladami

Jak przyznaje Mapa, kompozycje odwołują się do muzyki improwizowanej i do tego, z czego znana była grupa, w której występowała - Me Myself and I- To nawiązanie do moich korzeni, do improwizacji jazzowej i do wokaliz - wyjaśnia. 

Posłuchaj
22:54 CZWÓRKA Stacja Kultura - mapa 10.08.2023.mp3 Mapa o muzyce do spektaklu według "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza (Stacja Kultura/Czwórka)

- Praca nad kompozycjami odbywała się w bezpiecznych warunkach, bo podług tekstu. Mówię o bezpieczeństwie, bo możliwości, których doświadczamy we współczesnym świecie, bezkres muzyki i narzędzi do jej tworzenia, powoduje u mnie pewne zagubienie - mówi artystka. - A my przygotowaliśmy cztery piosenki ze zwrotkami i refrenem, które wywodzą się z tekstów trzech ballad. Do tego przygotowaliśmy intra i outra, które nasączyły te melodie klimatem.

"Ballady i romanse", reż. Soroka, Pszczołowska, Peszek | Wrocławski Teatr Pantomimy |PantomimaWroc

Kiedy płyta z muzyką do "Ballad i romansów"?

Premiera spektaklu odbyła się w październiku 2022 roku. A już wkrótce ukaże się album z utworami z "Ballad i romansów". - Rozpoczęliśmy nagrania w studiu, ale ten proces jest nieco specyficzny - przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Próbujemy uchwycić energię, która towarzyszy nam na scenie. A przy każdym spektaklu jest nieco inna. Te piosenki już "wyszły z domu" i żyją własnym życiem, chcemy to teraz uwiecznić, żeby było do czego wracać.  

Sprawdź też:

Solowa droga Magdy Pasierskiej

W 2022 roku ukazała się debiutancka płyta artystki "Wzywam Cię". W solowym projekcie muzyczny Mapa tworzy eklektyczną fuzję syntetycznej elektroniki rodem z berlińskich scen muzycznych, naturalnych brzmień sekcji instrumentów, bardzo osobistych tekstów oraz niecodziennego głosu. - Mam dość duże rozwarstwienie jaźni muzycznej. Uwielbiam bardzo wiele różnych stylów, których ciągle słucham. Sięgam nawet do tych z czasów dzieciństwa i nastoletnich - opowiadała w wywiadzie dla Czwórki. - Bez wątpienia jest to muzyka, w którą trzeba się zagłębić i nie da jej się zanucić w samochodzie po jednym przesłuchaniu.

Mapa - No One | Mapa

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 10.08.2023

Godzina emisji: 11.15

kul