"Ballady i romanse" Mickiewicza w teatrze pantomimy. Między światem realnym a fantazją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:00
- Tak dużo jest frapujących utworów w tym zbiorze, że postanowiliśmy zrealizować kilka z nich i wybrać formułę mini serialu teatralnego - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Charkot, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy i pomysłodawczyni projektu "Ballady i romanse". 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. pras.
  • We Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego powstał spektakl "Ballady i romanse", miniserial teatralny oparty na dziełach Adama Mickiewicza. 
  • Przedstawienie zostało zrealizowane w oparciu o trzy utwory Adama Mickiewicza: "Romantyczność", "Świteź" i "Lilije". 
  • Premiera spektaklu została zaplanowana na 20 października 2022. 

Spektakl "Ballady i romanse", który powstał we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego reżyserują Zdenka Pszczołowska, Błażej Peszek i Piotr Soroka. Twórcy wzięli na warsztat trzy utwory polskiego wieszcza, "Romantyczność", "Świteź" i "Lilije". - Będą one połączone, nie będzie przerw, a reżyserzy zaproszeni do tej realizacji mają trudne zadanie połączyć to wszystko i sprawić, by ta jedna ballada w drugą przechodziły płynnie (…) - opowiadała Agnieszka Charkot, pomysłodawczyni projektu. - Zaczynamy "Romantycznością", manifestem romantyzmu, znanym wszystkim, a kończymy na "Lilijach", nie chcę powiedzieć, że pesymistycznie, ale w momencie, kiedy romantyczna miłość umiera - dodała. 

Połączyć świat realny i fantazję

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Powstaje w związku z tym wiele projektów, odwołujących się do różnorodnych sztuk, plastyki, teatru czy muzyki, dzieła polskiego wieszcza. Jak jednak zinterpretować utwory Mickiewicza w teatrze pantomimy, pozbawiając się słowa, które jest siłą tych dzieł?

- Świat mickiewiczowskich "Ballad" jest niezwykle plastyczny i jest niezwykłą pożywką dla aktora mima, ponieważ światy realny i fantastyczny od zawsze w teatrze się przewijały (…) - wyjaśniała rozmówczyni Pawła Siwka. - Balans pomiędzy światem realnym i fantastycznym jest dla nas jako mimów czymś naturalnym z jednej strony, a z drugiej strony jest pretekstem do poszukiwań takich rozwiązań ruchowych, by dla widza było to czytelne, że teraz jesteśmy w świecie realnym, ale za chwilę przeniesiemy się do świata wyobraźni i fantazji. Mamy na to swoje sposoby i ruchowe tricki, ale poszukujemy też z każdą produkcją i przedstawieniem nowych rozwiązań - opowiadała.


Posłuchaj
08:54 _PR2_AAC 2022_10_17-09-36-39-pantomima.mp3 Agnieszka Charkot, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy o spektaklu "Ballady i romanse" (Poranek Dwójki)

 

Jezioro odwrócone do góry nogami 

Twórcy "Ballad i romansów" podejmują grę ze słowami Mickiewiczowskich dzieł, nie do końca jednak z nimi rozstaną. - Towarzyszyć nam będzie muzyka na żywo w wykonaniu wrocławskich artystów, Magdy Pasierskiej i Szymona Tomczyka. Będzie można usłyszeć fragmenty "Ballad", pojawiające się jako refreny - mówiła Agnieszka Charkot.

Grę aktorską będą dopełniały elementy scenograficzne i światła. Za scenografię odpowiedzialna jest Anna Oramus, za reżyserię świateł Bogumił Palewcz. - W części drugiej "Świtezi" pojawi się odwrócone do góry nogami jezioro - zdradziła rozmówczyni Pawła Siwka.

Premiera "Ballad i romansów" odbędzie się 20 października 2022 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Charkot (dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy) 

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 9.36

djr

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022. Wilno kolebką polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 15:00
200 lat temu w jednej z wileńskich drukarni wydano debiutancki tom Adama Mickiewicza zawierający 14 ballad i romansów. Dzieło to było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. - Można powiedzieć, że Wilno jest kolebką polskiego romantyzmu - mówiła Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Romantyczność" w Teatrze Polskim. Polsko-białoruska współpraca teatralna

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 08:09
Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie zaprezentowano przygotowany na podstawie dzieła Adama Mickiewicza spektakl "Romantyczność". Teatralny Nowogródek, gdzie 200 lat temu rozbrzmiewały języki polski, białoruski i litewski, wraz z polskimi artystami na scenę przenoszą byli aktorzy Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. 
rozwiń zwiń