Nagrody Mediów Publicznych 2023. Maria Pomianowska: radio wspiera mnie niemal 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 15:00
Laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka", którą przyznało Polskie Radio, została - za szeroką promocję polskiej muzyki na świecie oraz tworzenie mostów międzykulturowych - profesor Maria Pomianowska. Nagrodzona podkreśliła rolę Polskiego Radia w rozwoju i wspieraniu jej osiągnięć i działalności. 
Warszawski koncert Nowe oblicza tradycji , Maria Pomianowska gra na odtworzonym przez siebie instrumencie  suce biłgorajskiej
Warszawski koncert "Nowe oblicza tradycji" , Maria Pomianowska gra na odtworzonym przez siebie instrumencie – suce biłgorajskiejFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Prof. Maria Pomianowska została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
  • Nagrodę przyznało Polskie Radio, a decyzja została podjęta przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.
  • Nagrody Mediów Publicznych zostały przyznane również w kategoriach: "Obraz", "Słowo", "Idea". 
  •  W kategorii "Słowo" wyróżnionym został krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń; w kategorii "Obraz" - reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski; w kategorii "Idea" - Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, krytyk literacki i dramatopisarz.

W niedzielę, 12 listopada, podczas uroczystej gali w siedzibie Telewizji Polskiej, ogłoszono nazwiska zwycięzców Nagród Mediów Publicznych 2023 w poszczególnych kategoriach.


Nagrody Mediów Publicznych. W kategorii "Muzyka" wyróżniono Marię Pomianowską

Nagrodę w kategorii "Muzyka" Polskie Radio przyznało prof. Marii Pomianowskiej za szeroką promocję polskiej muzyki na świecie oraz tworzenie mostów międzykulturowych. Doceniona za kroczenie kolbergowskim szlakiem i dziesiątki inicjatyw koncertowych i setki nagraniowych, przywracających zapomniane dzieła muzyki ludowej.

Maria Pomianowska: radio jest moim przyjacielem

Profesor Maria Pomianowska, dziękując za nagrodę, przypomniała o roli, jaką radio spełniało w jej muzycznej karierze i rozwoju. - Bardzo się cieszę, jestem bardzo szczęśliwa, bo przede wszystkim to jest zauważenie mojej działalności - podkreśliła. - Policzyłam sobie, że w 1984 roku radio przyłączyło się do całej mojej działalności. Był to czas, gdy jeździłam do Indii, promowałam muzykę indyjską w Polsce. Wtedy pierwszą osobą, taką bardzo wspierającą mnie, była Marysia Baliszewska z Dwójki, a potem rozeszło się to po wszystkich stacjach. Z obliczeń wyszło mi, że to już niemal 40 lat, jak radio mnie cały czas wspiera. To ogromne wzruszenie - dodała. 

Artystka zaznaczyła, że radio przez lata podróżuje z nią, zaprasza na opowieści i relacje. - Radio jest takim moim przyjacielem. I nagle to ono daje mi taką nagrodę, mówi: "tak, to co robisz, jest dobre" - mówiła tuż po uroczystej gali. 


Posłuchaj
03:23 czwórka stacja kultura 13.11.2023 nagrody mediów publicznych 10.44.mp3 Nagrody Mediów Publicznych 2023. Profesor Maria Pomianowska wzruszona nagrodą i wieloletnią współpracą z radiem (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Maria Pomianowska to kompozytorka grającą na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka licznych zespołów muzycznych m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promuje polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami, jak Yo-Yo Ma czy Branford Marsalis.

Kompozytorka, dziękując za nagrodę, powiedziała, że jest ona wspólnym dziełem jej oraz ludzi, którzy wspierali ją w życiu artystycznym. - Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że to, co robię w kulturze, to robię z potrzeby serca. Nigdy nie było większej motywacji - zaznaczyła. - Wszystko przychodzi mi bardzo naturalnie, a to dlatego, że otaczają mnie fantastyczni ludzie - czy to w radiu, czy na uczelni - którzy mówią mi: tak, teraz jest na to czas, teraz tak zrób, teraz opowiedz. Ta nagroda jest nasza wspólna - bez tych ludzi wspierających nie istnieję. 

Nagrody Mediów Publicznych 2023 - Obraz, Słowo, Idea

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w czterech kategoriach. W kategorii "Słowo", wyróżnionym przez PAP został krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń. W kategorii "Obraz" Telewizja Polska uhonorowała reżysera Filipa Zylbera i operatora Piotra Śliskowskiego. W kategorii "Idea" przez przedstawicieli 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia wyróżniony został Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, krytyk literacki i dramatopisarz.

Pierwszy raz Nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku, a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie - kiedy laureatem w kategorii "Muzyka" został Jan Ptaszyn Wróblewski.

Nagroda została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

Tegorocznego laureata Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" wybrała Kapituła w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.


Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 13.11.2023

Godzina emisji: 10.44

pj

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Poznaliśmy nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 12:24
Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. "Bez mediów publicznych kultura byłaby uboższa"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 13:56
Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. W kategorii Muzyka, wyborze Polskiego Radia, nominacje otrzymali Piotr Baron, Marek Piekarczyk i Maria Pomianowska. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podkreślił, że bez mediów publicznych polska kultura byłaby uboższa. 
rozwiń zwiń