ArteKino Festival - już wkrótce internetowy festiwal filmów europejskich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 16:55
Wraz z początkiem grudnia rozpocznie się ArteKino Festival. W internecie dostępne będą filmy młodych twórców. - ArteKino Festival to święto młodego europejskiego kina - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi z Arte.tv. - Ideą tego festiwalu jest promocja twórców, którzy debiutują jako reżyserzy filmów długometrażowych.
ArteKino Festival - najciekawsze filmy młodych europejskich twórców przez cały grudzień dostępne będą online. .
ArteKino Festival - najciekawsze filmy młodych europejskich twórców przez cały grudzień dostępne będą online. .Foto: shutterstock/Stock-Asso
  • W dniach 1-31 grudnia 2023 odbędzie się ArteKino Festival. 
  • To 8. edycja internetowego festiwalu filmowego dostępnego dzięki platformie arte.tv.
  • W tym roku zaprezentowanych zostanie 10 filmów młodych europejskich twórców. 
  • Wybrane produkcje stanowią głos młodego pokolenia filmowców i Europejczyków

ArteKino Festival to internetowy festiwal filmów europejskich. W tym roku od 1 do 31 grudnia polscy widzowie będą mogli obejrzeć dziesięć filmów młodych europejskich reżyserów. To już 8. edycja festiwalu, która będzie dostępna na platformie arte.tv. Filmy prezentowane będą z napisami w języku francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim.

ArteKino Festival - głos młodego pokolenia Europejczyków

- W tym roku, w Polsce dostępnych będzie dziesięć filmów. Zależało nam bardzo na tym, żeby to były filmy z bardzo wielu i różniących się od siebie krajów. Mamy więc filmy z Norwegii, z Hiszpanii, Niemiec, Grecji i z Bułgarii, jest bardzo duża różnorodność - opowiada gość Czwórki. - Również istotne dla nas było respektowanie parytetu płci, więc żeby było tyle samo reżyserek, co reżyserów. To może mieć wpływ na różne spojrzenie na historie, które przedstawiamy w tych filmach.

Jak podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo, część produkcji była już prezentowana na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Locarno, Rotterdamie czy Salonikach, zdobywając nominacje i wyróżnienia. Wybrane w tym roku tytuły stanowią głos młodego pokolenia filmowców i Europejczyków.

 


Jakub Gierszał w filmie otwarcia

Filmy poruszają problemy, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa, takie jak poszukiwanie tożsamości płciowej, stawianie czoła samotności czy skomplikowane relacje rodzinne. Na film otwarcia wybrano niemiecko-kubański film "Vamos a la playa" w reżyserii Bettiny Blümner, w którym w jednej z głównych ról wystąpił Jakub Gierszał, znany z takich filmów jak "Sala samobójców", "Najlepszy" i "Pokot". Każdy z prezentowanych obrazów daje możliwość spojrzenia na otaczający nas świat z innej perspektywy oraz poszerzenia wizji różnorodnej Europy.


Posłuchaj
14:51 CZWORKA/Stacja kultura - ArteKino Festival 23.11.2023.mp3 O ArteKino Festival opowiada Berenika Wyrzykowska-Novi (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Zbliżać Europejczyków"

- Jesteśmy platformą europejską i zależy nam bardzo na tym, żeby zbliżać do siebie Europejczyków. Pokazujemy, że czasami jesteśmy różni, a czasami jesteśmy do siebie bardzo podobni - tłumaczy Berenika Wyrzykowska-Novi. - Wiele kwestii nas łączy i dotyczy nas wszystkich. Czasem inaczej może do nich podchodzimy, a kwestie też mogą być różne, ale przynajmniej próbujemy być na nie otwarci i próbować je zrozumieć.

Wszystkie filmy na platformie streamingowej ARTE.tv. będą przez cały grudzień dostępne za darmo.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (platforma streamingowa Arte.tv)

Data emisji: 23.11.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/qch

 

Czytaj także

17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków - w tym roku pod znakiem Wodnego Królika

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 15:45
Już niedługo odbędzie się Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Tegoroczna, 17. edycja symbolizowana jest przez Wodnego Królika. - Muszę się pochwalić, że udało nam się zebrać naprawdę świetne filmy i mamy poczucie, że to będzie dobry rok, jeżeli chodzi o konkurs - mówi w Czwórce Marcin Krasnowolski, selekcjoner festiwalu.
rozwiń zwiń