Życie Amy Winehouse na srebrnym ekranie. "Back to Black" w kwietniu w kinach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 13:58
Już w kwietniu na ekranach kin zobaczymy film o Amy Winehouse. Nosi on taki sam tytuł jak jeden z przebojów przedwcześnie zmarłej artystki - "Back to Black". Za kamerą stanęła Sam Taylor-Johnson, a w rolę główną wciela się Marisa Abela. 
Amy Winehouse na MTV Movie Awards w 2007 roku
Amy Winehouse na MTV Movie Awards w 2007 rokuFoto: shutterstock/Featureflash Photo Agency
  • Już w kwietniu w kinach zobaczymy film "Back to Black" to fabularyzowana biografia Amy Winehouse. 
  • W główną rolę wcieliła się 27-letnia aktorka Marisa Abela. 
  • Za kamerą stanęła Sam Taylor-Johnson, reżyserka "50 twarzy Greya" czy filmu "John Lennon. Chłopak znikąd". 
  • We współpracę z twórcami filmów włączył się ojciec gwiazdy, Mitch Winehouse. Niektórzy widzą w tym atut filmu, inni obawiają się cenzury. 

"Back to Black" film o Amy Winehouse

W zapowiedzi filmu "Back to Black" możemy przeczytać, że będzie to biografia, która pokaże przemianę Amy Winehouse z "początkującej piosenkarki jazzowej z północnego Londynu w zdobywającą nagrody Grammy supergwiazdę". Sami pamiętamy Amy jako autorkę fenomenalnej, ponadczasowej muzyki, do której się wraca, ale też ciemną stronę jej kariery, pełną skandali i używek. 

- Pojawiły się pierwsze zdjęcia z planu, niedawno trailer filmu "Back to Black" - mówi Wiktor Piątkowski z Bahama Films. - Tytuł filmu to nawiązanie do największego przeboju artystki. Ciężko oceniać film na podstawie zwiastunu, zwykle trailery robi się tak, że daje się do nich najlepsze momenty z całego filmu. Na pewno widzimy skupienie się na późniejszych latach kariery AmyWinehouse - moment, gdy dociera na szczyt, ale też cienie jej sławy - gdy jest pod wpływem narkotyków, gdy jest atakowana przez paparazzi. Możemy domniemywać, że raczej twórcy skupia się na końcowym etapie kariery. 


Posłuchaj
08:18 czwórka stacja kultura 22.01.2024 amy 11.14.mp3 O nadchodzącym filmie o Amy Winehouse "Back to Black" opowiada Wiktor Piątkowski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Marisa Abela jako Amy Winehouse

Fani piosenkarki byli mocno zainteresowani tym, kto zagra samą Amy. Tę rolę powierzono 27-letniej Marisie Abeli. - Ma dokładnie tyle lat ile miała Amy w momencie swojej przedwczesnej śmierci. O samej Marisie trudno powiedzieć, że jest super znaną aktorką. To raczej wschodząca gwiazda. Mogliśmy ją zobaczyć w "Barbie", ale raczej w trzecioplanowej roli - ocenia znawca kina. - "Back to Black" może być dla niej wielkim skokiem jeśli chodzi o karierę. 

Wielu zauważa podobieństwo Marisy do Amy, ale nie brakuje też krytyków. Rodzina Amy Winehouse, a zwłaszcza ojciec, Mitch Winehouse, który zaangażowany jest w produkcję filmu, twierdzą, że podobieństwo jest znaczne. 

Marisa Abela została uznana za Międzynarodową Gwiazdę Jutra w 2023 roku. 

Za kamerą Sam Taylor-Johnson

Przyciąga też nazwisko reżyserki - Sam Taylor-Johnson. Ona sama twierdzi, że poznała Amy Winehouse jeszcze zanim ta stała się sławna. Podkreśla, że już wtedy wiedziała, że jest wielkim talentem. - Sam Taylor-Johnson mówi również, że były z Amy przyjaciółkami. Dziś trudno to zweryfikować - ocenia rozmówca Weroniki Puszkar. 

Reżyserka ma na swoim koncie takie filmy jak: "50 twarzy Greya", obraz, który był bardzo popularny, ale także zdobył Złote Maliny za najgorszy film roku, ale też "Nowhere Boy" ("John Lennon. Chłopak znikąd") o początkach kariery Johna Lenona, który był ciepło przyjęty. 

Wiktor Piątkowski zauważa, że w krajach anglosaskich nie za często filmy mainstreamowe, z dużym budżetem są jeszcze reżyserowane przez kobiety, a tu ma to miejsce. 

Zaangażowanie ojca Amy Winehouse

Krytycy obrazu uważają, że zaangażowanie ojca artystki w prace nad filmem sprawią, że obraz nie będzie obiektywny. Są jednak tacy, którzy widzą w tym plusy. 

- Ta współpraca twórców filmu z Mitchem Winehouse mogła dać scenarzystom lepszy dostęp do informacji o piosenkarce. Z drugiej zaś strony pojawiają się obawy, że obecność ojca sprawi, że będzie narzucona mała cenzura, że będą czyszczone pewne elementy z biografii Amy - ocenia rozmówca Czwórki. - On był krytykiem filmów dokumentalnych, które powstały na temat piosenkarki. Wskazywał, że zbyt duży nacisk był położony na te cienie. Niektórzy fani obawiają się, że Mitch będzie chciał coś ukryć.

Mówi się, że to ojciec pchał Amy Winehouse w stronę kariery muzycznej. Otwartym zostaje pytanie czy "Back to Black" zaprezentuje ich relację obiektywnie. 

Wiktor Piątkowski zauważa też głosy fanów, że na taki film jest jeszcze za wcześnie. Wyrażają obawy, że historia będzie tabloidyzowana, że film jest poszukiwaniem sensacji, komercyjności, a nie bohaterki

Amy Winehouse zmarła w 2011 roku. 

BACK TO BLACK Trailer (2024) Amy Winehouse Biopic/One Media

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.01.2024

Godzina emisji: 11.14

pj