Same Suki, a każda z innej bajki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 08:00
- To co my robimy, to jest swego rodzaju etno, które tylko korzysta z melodii ludowych – mówiły w Czwórce współtwórczynie nowej dziewczęcej grupy na polskiej scenie folkowej.
Audio
  • Same Suki opowiadają o swojej muzyce (Czwórka/Stacja Kultura)
Zespół Same Suki
Zespół Same SukiFoto: mat. prasowe

Same Suki to pięć silnych i kreatywnych kobiet, które  brzmienie swojej muzyki postanowiły oprzeć o dawny, przez wiele lat zapomniany, ludowy instrument, nazywany suką biłgorajską.

- To jest instrument, który 20 lat temu został zrekonstruowany przez Marię Pomianowską, dlatego, że nie zachował się wcześniej żaden egzemplarz. Zachowały się tylko dwa rysunki - opowiadała w Czwórce suczystka, Helena Matuszewska.

Choć suka biłgorajska wyglądem przypomina skrzypce, to gra się na niej zupełnie inaczej: - Nie trzyma się jej pod brodą, ale na kolanach i gra się technika paznokciową, czyli nie dociska się struny opuszkiem palca, tylko z boku skraca się ją paznokciem - wyjaśniał gość audycji "Stacja kultura".

Wbrew nazwie Same Suki nie składają się wyłącznie z suczystek. Panie sięgają po ludowe instrumenty z różnych stron świata, ale też nie odżegnują się od brzmienia klasycznej wiolonczeli, czy motywów popowych. - Ja nie śpiewam białym głosem, tylko w stylu rozrywkowym - mówiła w Czwórce wokalistka zespołu Magda Wieczorek - Duchewicz. W audycji artystka zwracała uwagę na współczesną wymowę tekstów, które, choć brzmią jak ludowe wierszyki, biorą się z jak najbardziej aktualnych przemyśleń autorek.

- One poruszają rzeczy trudne. Na przykład utwór "Ukochany w beczce chowany" traktuje o toksycznej miłości i próbie zamknięcia swojego partnera pod kloszem - zwracała uwagę Wieczorek-Duchewicz.

Więcej na temat zespołu Same Suki i tego jak brzmi suka biłgorajska, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: bajki

Czytaj także

Ojciec suki biłgorajskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 17:00
Maria Pomianowska wspomina wybitnego lutnika, Andrzeja Kuczowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska o swoich bliskowschodnich koncertach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 10:18
Znakomita wirtuozka instrumentów smyczkowych była gościem Marii baliszewskiej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Nowej Tradycji zakończony. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 23:44
Zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobył Grand Prix XV festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń