Polskie Radio
Section05
Bliski Wschód

Rosja sięga po rezerwowy sprzęt? Bloomberg pisze o transporcie broni z Syrii

Rosyjski statek handlowy Sparta II odbył w lipcu rejs z Syrii do Rosji, a na jego pokładzie prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie - informuje Bloomberg, powołując się na doniesienia agencji wywiadowczych i zdjęcia satelitarne. Agencja dodaje, że statek został wpisany na listę sankcyjną USA, mimo to bez problemów przeszedł przez tureckie cieśniny. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Syria wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Bliski Wschód

Strefa Gazy. Utrzymuje się zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem

44 osoby zginęły w najnowszej odsłonie konfliktu w Strefie Gazy. Od piątku Izrael przeprowadza naloty na cele związane z radykalną grupą Islamski Dżihad. Islamiści odpowiadali rakietami, wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Od niedzielnego wieczoru obowiązuje zawieszenie broni. Na razie jest ono przestrzegane. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy Wojciech Cegielski Izrael Palestyna

Strefa Gazy: rośnie liczba zabitych w izraelskich nalotach

Rośnie liczba ofiar izraelskich nalotów na Strefę Gazy. Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory zginęły 29 osoby, w tym sześcioro dzieci. 253 osoby są ranne. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu - przekazał korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Izrael Strefa Gazy Hamas konflikty międzynarodowe dżihad Wojciech Cegielski

Rośnie liczba ofiar bombardowań w Strefie Gazy. Sprawą ma zająć się ONZ

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory w nalotach na Strefę Gazy zginęły 24 osoby, w tym kobiety i sześcioro dzieci. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu. Eskalacja w Strefie Gazy ma być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ

Konflikt w Strefie Gazy. Islamski Dżihad wystrzelił rakiety w stronę Izraela. "Żelazna Kopuła" w akcji

Izrael zaatakował Strefę Gazy. Operacja została zarządzona po kilku dniach wzmożonego napięcia między Izraelem a Palestyńczykami. Palestyński Islamski Dżihad poinformował, że w odwecie wystrzelił ponad 100 rakiet w kierunku izraelskich miast, włącznie z Tel Awiwem. Według strony izraelskiej pocisków było 80. - Zaledwie 46 dotarło do Izraela, a 33 spośród nich zostały przechwycone przez system obrony powietrznej "Żelazna Kopuła" - przekazały izraelskie siły zbrojne (IDF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy Palestyna

Niespokojnie w Strefie Gazy. W izraelskich atakach zginął dowódca Islamskiego Dżihadu

Izraelskie wojsko ostrzeliwuje pozycje islamistycznej organizacji Palestyński Islamski Dżihad w Strefie Gazy. Ataki przeprowadzane są w ramach ogłoszonej operacji "Świt". W ostrzale zginął dowódca zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Dżihadu. Śmierć Tajsira Al-Dżabariego potwierdziła strona palestyńska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strefa Gazy Izrael Palestyna Bliski Wschód konflikty międzynarodowe

"Eksplozja w Libanie to wciąż otwarta rana". Apel o pomoc dla Kraju Cedrów

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło zaapelował o wsparcie Libanu, który zmaga się z kryzysem humanitarnym. Pogłębiła go eksplozja w porcie w Bejrucie, do której doszło równo dwa lata temu. - To wciąż otwarta rana w społeczeństwie, a kraj opuszczają chrześcijanie - powiedział ks. Cisło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Liban Kościół chrześcijaństwo Bliski Wschód Azja

Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. 24 lutego wszystko się zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. - Ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej - wskazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód ŚWIAT Europa gaz energetyka Morze Śródziemne