Polskie Radio
Section05
Bliski Wschód

Premier Izraela: będziemy kontynuować wojnę w celu wyeliminowania Hamasu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jego kraj będzie kontynuował wojnę w celu wyeliminowania Hamasu i osiągnięcia innych celów, które wyznaczono. Wcześniej wyraził zadowolenie z powodu weta zgłoszonego przez Stany Zjednoczone podczas wczorajszego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją, wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna Autonomia Palestyńska Izrael Benjamin Netanjahu Hamas konflikty międzynarodowe Stany Zjednoczone USA ONZ

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Strefie Gazy. Lekarze nie nadążają z pomocą rannym. "Brakuje wszystkiego"

Lekarze szpitala Nassera w Chan Junus nie są w stanie pomóc setkom Palestyńczyków, rannych w izraelskich atakach na największe miasto w południowej części Strefy Gazy. Dyrekcja szpitala alarmuje, że personel medyczny jest przytłoczony sytuacją, w której na teren placówki przywożone są setki zabitych, a setki rannych potrzebują pomocy medycznej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Autonomia Palestyńska Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Izrael konflikty międzynarodowe szpital zdrowie lekarz

USA przeciwne natychmiastowemu zawieszeniu broni w Strefie Gazy. "Przyniosłoby to korzyść tylko Hamasowi"

Stany Zjednoczone są przeciwne natychmiastowemu zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Wieczorem Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosuje nad uchwałą w tej sprawie. USA, które mają prawo weta, zapowiedziały, że będą przeciwko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna Autonomia Palestyńska Hamas Izrael konflikty międzynarodowe ONZ

Ciężkie walki na południu i północy Gazy. Najtrudniejsza sytuacja pod Chan Junis

Na południu Strefy Gazy ciężkie walki wojsk izraelskich z Hamasem. Najtrudniejsza sytuacja jest pod Chan Junis - największym miastem w tej okolicy. Według pracowników organizacji humanitarnych z rejonu walk nie może się wydostać prawie dwa miliony cywilów. Starcia trwają również na północy - w okolicy Dżabalii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

Izrael otworzy przejście graniczne dla pomocy humanitarnej do Gazy. Zabiegały o to Stany Zjednoczone

Izrael otworzy przejście graniczne Kerem Szalom, które prowadzi do Strefy Gazy, aby szybciej prowadzić inspekcję pomocy humanitarnej - poinformował Reuters powołując się na wysokiego rangą urzędnika amerykańskiej administracji. Wsparcie dla cywilów wysyłane jest przez pobliskie przejście w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael USA Palestyna

"Przynajmniej jeden Polak jest wśród zakładników pod Strefą Gazy". Szef BBN uda się na Bliski Wschód

W czwartek w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że wiadomo o przynajmniej jednym polskim obywatelu, który pozostaje w gronie zakładników w tunelach pod Strefą Gazy. - Jestem szefem delegacji, która w najbliższych dniach na polecenie prezydenta uda się z wizytą na Bliski Wschód - poinformował.
Zobacz więcej na temat:  BBN Jacek Siewiera ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy Palestyna