Książkowa woltyżerka z plakatami

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 14:55
Maciej Byliniak dostał karkołomne, wręcz cyrkowe zadanie napisania tekstu do książeczki dla dzieci pt. "Cyrk" ilustrowanej plakatami najlepszych polskich grafików - sprawdź jak to się stało.
Audio
  • O książce "Cyrk" opowiadają Maria Kurpik i Maciej Byliniak

Na księgarskim rynku pojawiła się publikacja "Cyrk", to najnowsze dzieło wydawnictwa Dwie Siostry. Plakaty, autorstwa klasyków z polskiej szkoły plakatu połączono z tekstem autorstwa Macieja Byliniaka. Jak doszło do współpracy Muzeum Plakatu i wydawnictwa Dwie Siostry w Czwórce opowiadają Maria Kurpik i Maciek Byliniak.

- Impulsem do stworzenia "Cyrku" była narastająca potrzeba, aby powstała pozycja, która niekoniecznie będzie adresowana do widzów dorosłych i tych, profesjonalnie zajmujących się plakatem. Chcieliśmy przedstawić urodę plakatu młodszemu pokoleniu. I tak powstała ta książeczka - wyjaśnia Maria Kurpik. - Wszyscy znamy plakaty filmowe, teatralne, muzyczne często jednak zapominamy o tych cyrkowych, bo i sam cyrk nie jest ostatnio bardzo popularny. Z tego powodu chcieliśmy przypomnieć ten nurt w plakacie - dodaje.

Powstanie książeczki "Cyrk" to wcale nie była łatwa sprawa.

- W wydawnictwie zastanawialiśmy się jak z plakatów zrobić coś więcej niż tylko katalog plakatów, chcieliśmy by powstała książka dla dzieci. Narodził się pomysł, żeby z sekwencji plakatów powstała opowieść o jednym spektaklu cyrkowym, w dodatku w formule konferansjerki - opowiada Maciej Byliniak. - To była literacka łamigłówka.

W książce odnajdujemy plakaty stworzone przez największych twórców plakatu polskiego. Jak piszą wydawcy, jest to "spektakl cyrkowy z prawdziwego zdarzenia - dwadzieścia osiem niesamowitych numerów z udziałem sztukmistrzów polskiej szkoły plakatu, tresowanych rymów i ekwilibrystycznej typografii. Gratka dla małych i dużych miłośników cyrku" - posłuchaj audycji Kuby Kukli i dowiedz się więcej o książeczce "Cyrk".

(pj)

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego jest nic, a nie coś? O książce, która jest grą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:50
Jakub Klug tak naprawdę wcale nie istnieje. Choć wielu mogło dać się nabrać, że to postać realna. Kasper Bajon zaś, pisarz, który na co dzień zajmuje się filmem, a czasem reklamą, i który wymyślił Kluga, mówi o historii swego bohatera: wielowymiarowy kryminał "z przymrużeniem oka".
rozwiń zwiń