Dlaczego jest nic, a nie coś? O książce, która jest grą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:50
Jakub Klug tak naprawdę wcale nie istnieje. Choć wielu mogło dać się nabrać, że to postać realna. Kasper Bajon zaś, pisarz, który na co dzień zajmuje się filmem, a czasem reklamą, i który wymyślił Kluga, mówi o historii swego bohatera: wielowymiarowy kryminał "z przymrużeniem oka".
Audio

– Takie było założenie: by stworzyć bohatera dość wiarygodnego i osadzić go w realiach, które są trudno weryfikowalne – opowiada w Czwórce Kasper Bajon, autor losów Kluga. – Klug jednak jest wzorowany na kilku istniejących postaciach, jest ich konglomeratem. Ale przecież ta książka jest o tym, czy Klug tak naprawdę istniał, czy nie istniał i o istnieniu, bądź nieistnieniu świata, który nas otacza.

Bajon chce, by jego książka traktowana była jako "zabawa z konwencją". – To trochę kryminał z przymrużeniem oka, ale też książka, która odrobinę wykracza poza granice kryminału – mówi Bajon.

Zdaniem gościa Czwórki, już sam język, którym autor książki zdecyduje się operować przy pisaniu jej, "tworzy pewną rzeczywistość" i wymusza określone rozwiązania. W swojej powieści Bajon wykorzystał więc i umieścił cytaty innych twórców.
– Ja się dobrze bawiłem pisząc tę książkę – opowiada gość Czwórki. – Przez to, że narrator, który jest jednym z głównych bohaterów, nie jest do końca wiarygodny, to wszystkie pozostałe elementy układanki też nie muszą być do końca wiarygodne. Ta książka nie musi być pozycją naukową, zgodną z tym co definiujemy jako rzeczywistość.

Posłuchaj całej rozmowy z Kasperem Bajonem, który był gościem Kuby Kukli w audycji "Stacja Kultura".

Zobacz więcej na temat: kuba kukla KSIĄŻKA
Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: czasy są okrutne dla kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 14:00
Trudna sytuacja finansowa branży filmowej i brak zrozumienia dla roli muzyki w filmie, to zdaniem wybitnego kompozytora główne przyczyny spadku jakości utworów, które powstają na potrzeby kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Refugee Review: to może być bolesne doświadczenie...

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 14:00
Polska Akcja Humanitarna organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej, który wystartuje 21 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

L.U.C. - luka w popkulturze i pomost między artystami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 17:47
L.U.C . uwielbia współpracować z różnymi muzykami, to mu daje energię do działania. Już w sobotę będzie można go zobaczyć na warszawskiej scenie Wianków w towarzystwie Wojtka Waglewskiego i Mateo Pospieszalskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oro" – ponieważ jest mi z tobą dobrze... nie mogę cię pokochać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 17:00
- To jest historia o każdym z nas, bo każdy z nas ma taki odruch, że jak zrani się miłością, to mówi, że już się więcej nie zakocha – mówiły w Czwórce autorki książki o przyjaźni sieroty Leny i tajemniczego chłopca z szafy.
rozwiń zwiń