Koszałka: "Będziesz legendą, człowieku" to nie film o Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 10:00
- To film nie tylko o piłce nożnej, ale także w walce z samym sobą i zmaganiu się z różnicami kulturowymi na obcej ziemi - mówi w Czwórce reżyser Marcin Koszałka.
Audio
  • Powstawanie filmu "Będziesz legendą, człowieku" - rozmowa z Marcinem Koszałką
Marcin Koszałka w Czwórce
Marcin Koszałka w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Jak przyznaje w Czwórce reżyser tego obrazu, Marcin Koszałka, to było naprawdę duże wyzwanie. – Chodziło o to, by nakręcić film o naprawdę dużej imprezie w taki sposób, by jednocześnie nie był on relacją z tej imprezy – mówi Koszałka w "Stacji Kultura".

Koszałka przyznaje jednak, że pewnych elementów relacji uniknąć się nie dało. – Są w tym filmie fragmenty meczów, reakcje ludzi – mówi reżyser. – Z jednej strony mamy Marcina Wasilewskiego, polskiego chłopca, który cieszy się szacunkiem kolegów. A z drugiej Polaka-Francuza, Damiena Perquisa, który deklaruje, że chciałby grać w naszych barwach, ale tak naprawdę nigdy nie dowiemy się, czy robi to z powołania, czy dla pieniędzy.

W filmie zobaczymy piłkarzy Reprezentacji Polski w rolach… samych siebie. U Koszałki zagrali m.in. Marcin Wasilewski, Jakub Błaszczykowski, Wojciech Szczęsny, a także Franciszek Smuda.

Pomysł na film zrodził się tuż przed rozgrywkami Euro 2012. – Pomyślałem, że my zawsze na coś czekamy, potem przegrywamy i godzimy się z tym przegrywaniem. To nasza cecha narodowa, piękne przeżywanie porażek – mówi Koszałka w Czwórce. – Z jednej strony chcemy wygrać, a drugiej dobrze nam z tym, że znowu się nie udało.

Więcej, m.in. o planowanej premierze filmu, a także o tym, jak pracowało się z piłkarzami z Polski i Francji, dowiesz się, słuchając nagrania rozmowy z reżyserem ze "Stacji Kultura".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 11.

(kd)

Czytaj także

Bartosz Gelner: miałem w życiu szczęście

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 18:13
Zagrał w "Sali samobójców", a niebawem zobaczymy go w dużej roli "Płonących wieżowcach" Tomasza Wasilewskiego. - Miałem szczęście, bo rzadko się zdarza rozpoczęcie poważnej kariery jeszcze w szkole aktorskiej - mówi Bartosz Gelner w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narratorem w filmie o Baczyńskim są jego wiersze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:30
Relacje świadków, wypowiedzi żyjącej współcześnie młodzieży, ale przede wszystkim wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazły się w opowieści Kordiana Piwowarskiego o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń