Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Na to, by rozładować napięcie związane z tym, co się widziało, nie ma podobno "złotego środka". - Chodzi o to, by mieć jak najmniej strat psychicznych, ale każdy z nas ma inną wrażliwość i inaczej przyjmuje tragedię wojny - mówi w Czwórce Krzysztof Miller, autor książki "13 wojen, i jedna".
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Millerem (Stacja Kultura/Czwórka)
Krzysztof Miller w Czwórce
Krzysztof Miller w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

K.Miller
K.Miller w Czwórce/fot.W.Kusiński

Według Millera podstawą pracy fotoreportera jest obiektywizm. – To podstawowy warunek – mówi gość "Stacji Kultura". – Nie angażujemy się po żadnej ze stron. Historia dzieje się wyłącznie przed szkłem obiektywu, a nasza rola to być listonoszem, niosącym wiadomości. Czy to będą wiadomości złe czy dobre, to już nie zależy od nas.

Za wykonywanie tego zawodu czasem trzeba jednak zapłacić wysoką cenę, bo nie jest łatwo "odciąć się" od tragedii, które na co dzień widzi się na polu walki. – Syndrom PTSD, czyli stresu bojowego, jest formą choroby – mówi Miller. – Ale ja wolę skupiać się na rzeczach, które zrobiłem, a nie na tym, czy mi coś jest.

Jego ostatnia książka, pt. "13 wojen i jedna" to nie jest poradnik. Autor przyznaje, że zamiast rzucać czytelnikom złote rady, co zrobić, by nie zginąć, pisze po prostu, co sam robił, by przeżyć. – To nie jest mroczna książka, to nie jest death metal – mówi znany fotoreporter. – Jest w niej śmierć, ale to bardziej punk rock.
Miller przyznaje, że tę książkę pisało się naprawdę ciężko, a co za tym idzie - odbiorcom nie będzie łatwo jej czytać. – Była pomyślana w formie terapii, ale skończyło się na niczym – opowiada Miller. – Bo przypominanie sobie tych wszystkich historii, zagłębianie się w nie, wcale nie było łatwe.

/

Najważniejsze dla niego są ostatnie zdjęcia, które wykonał, bo jak sam przyznaje, to czas "stopniuje ważność wydarzenia".

Jak rozładowuje się stres, związany z wydarzeniami wojennymi, jak oceniał zagrożenie? Dowiedz się więcej także o jego ostatniej książce, słuchając nagrania całej rozmowy z Krzysztofem Millerem w "Stacji Kultura".

(kd)

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieści skrojone na "bestsellerową" miarę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:00
Kontynuator tolkienowskiej tradycji i katoliczka, której saga zajmuje czołowe miejsce na liście "książek niewłaściwych" w Stanach Zjednoczonych. "Gra o tron" oraz "Igrzyska śmierci" to kolejne pozycje w literackim cyklu Czwórki "CzytoCzytamto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa Bezpieczeństwa Goražde” - komiksem w wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:30
Okazuje się, że przy pomocy komiksu także można poruszać tematy niełatwe. - Do takich publikacji należy "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", autorstwa Joe Sacco, obsypany nagrodami komiks o wojnie w byłej Jugosławii - opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk.
rozwiń zwiń